Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. októbra 2006

1. novembra začína sezónna uzávera chodníkovNadchádzajúci víkend je posledným, kedy si môžu návštevníci Tatier vychutnať krásu vysokohorskej turistiky. V stredu 1. novembra sa na celom území Tatranského národného parku (TANAP) začína ...Zdieľať

POPRAD 28. októbra (WEBNOVINY) - Nadchádzajúci víkend je posledným, kedy si môžu návštevníci Tatier vychutnať krásu vysokohorskej turistiky. V stredu 1. novembra sa na celom území Tatranského národného parku (TANAP) začína sezónna uzávera značkovaných turistických a náučných chodníkov, ktorá potrvá až do 15. júna 2007. Uzávera chodníkov sa podľa Návštevného poriadku TANAP-u vzťahuje na väčšinu, spolu až 37 úsekov, turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí z dôvodu ochrany tatranskej prírody ako aj z hľadiska bezpečnosti turistov, informoval hovorca Správy TANAP-u Juraj Švajda.

Sezónna uzávera sa nevzťahuje na turistické chodníky vedúce k vysokohorským chatám, ktoré sú otvorené a prístupné celoročne. Výnimkou je len Chata pod Rysmi, ktorá bude od 1. novembra až do 15. júna pre verejnosť zatvorená. Sezónna uzávera sa netýka chodníka vedúceho na Symbolický cintorín pod Ostrvou. Ten bude zatvorený až od 1. januára. Kompletný zoznam sezónnych uzáverov je uvedený v prílohe č. 3 návštevného poriadku i na oficiálnej internetovej stránke Správy TANAPu www.tanap.org . Uzávery sú vyznačené aj priamo v teréne na normalizovaných tabuliach, ako aj vo väčšine turistických máp.

Zatváranie chodníkov zaviedla bývalá Správa TANAP-u postupne v rokoch 1979 až 1981 ako reakciu na neúnosnú návštevnosť národného parku. Sezónnu uzáveru nepoznajú v poľskom Tatranskom národnom parku (TPN). Ochranári tu len upozorňujú a informujú návštevníkov na možné ohrozenie zdravia a života. Od roku 2005 poľský TPN uzatvára od 1. decembra do 31. mája tri úseky turistických chodníkov, kde správa národného parku chráni miesta prezimovania kamzíkov.

Správa TANAP-u chápe sezónne uzávery ako účinný nástroj manažmentu návštevnosti v období najcitlivejšom pre prírodu. Na druhej strane sa pri novelizácii návštevného poriadku predpokladá logickejšia úprava sezónnych uzáverov. Za porušenie návštevného poriadku, vrátane sezónnej uzávery, môžu členovia stráže prírody udeliť pokutu do výšky 2000 Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na trh uviedli encyklopédiu o vesmíre
<< predchádzajúci článok
Voda z Amazonky sa pôvodne vlievala do Tichého oceánu

1. novembra začína sezónna uzávera chodníkov - diskusné fórum čitateľov