Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. októbra 2006

2. mechanizovaná brigáda pripravuje vojakov na misieNový veliteľ 2. mechanizovanej brigády v Prešove Štefan Mečár považuje za svoju prioritu na novom poste stabilizáciu mužstva a zvyšovanie disciplíny vojakov, s čím súvisí aj ich schopnosť ...Zdieľať

PREŠOV 17. októbra (WEBNOVINY) - Nový veliteľ 2. mechanizovanej brigády v Prešove Štefan Mečár považuje za svoju prioritu na novom poste stabilizáciu mužstva a zvyšovanie disciplíny vojakov, s čím súvisí aj ich schopnosť plniť úlohy na mierových misiách aj v krízových situáciách doma. Hlavná úloha tejto brigády pozostáva zo zabezpečovania prípravy a vysielania vojsk do všetkých zahraničných mierových misií, predovšetkým na Cyprus, do Afganistanu a na Golanské výšiny. Podľa veliteľa Mečára, toto ich poslanie sa nemení, napriek tomu, že vláda Roberta Fica avizovala stiahnutie niektorých slovenských jednotiek zo zahraničia. "Pre nás je to úloha jednoznačná, či už bude rozhodnutie vlády také alebo onaké, my si svoju úlohu musíme naplniť tak, ako je pre nás postavená náčelníkom generálneho štábu. Našou úlohou je pripraviť tie misie, ktoré má SR v zahraničí," uviedol na tlačovej besede veliteľ 2. mechanizovanej brigády.

Štefan Mečár sa vyjadril aj ku kauze sfalšovaných maturitných vysvedčení u niektorých vojakov tejto brigády, čím si zabezpečili postup i vyšší príjem. Obvinených je 12 vojakov, ktorí sú momentálne postavení mimo služby. Preverovaných vojakov bolo asi 30. Veliteľ tento problém vníma ako nedoriešený, pretože neexistuje mechanizmus, ako kontrolovať v armáde doklady o vzdelaní. Zo 600 vojakov, ktorí patria pod prešovské velenie, má stredoškolské vzdelanie dve tretiny vojakov. Prípady, kde vzniklo podozrenie z falšovania, posunuli orgánom činným v trestnom konaní, no takéto prípady sa teoreticky môžu vyskytovať ďalej.

Veliteľ brigády reagoval aj na otázku, či armáda potrebuje všetky budovy, ktoré vlastní. Podľa Mečára, obnova zariadení súvisí s peniazmi, ktoré dostanú. V najbližšom čase čaká rekonštrukcia kasárne v Michalovciach. Existujú však aj opustené a nevyužívané budovy, ktoré vojaci strážia. Predaj či prevod na samosprávy by sa mal týkať kasárni v Bardejove, niektorých muničných skladov a dvoch cvičísk v posádke Prešov.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nový rad notebookov HP Pavilion pre domácich používateľov
<< predchádzajúci článok
Tunel Branisko by sa mal otvoriť skôr ako sa plánovalo

2. mechanizovaná brigáda pripravuje vojakov na misie - diskusné fórum čitateľov