Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2006

Abbás chce vyhlásiť predčasné voľbyPredseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás v sobotu oznámil, že rozpustí parlament a vyhlási predčasné prezidentské a parlamentné voľby, aby ukončil bezvýchodiskovú situáciu vo ...Zdieľať

RAMALLÁH 9. decembra (WEBNOVINY) - Predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás v sobotu oznámil, že rozpustí parlament a vyhlási predčasné prezidentské a parlamentné voľby, aby ukončil bezvýchodiskovú situáciu vo vyjednávaní s hnutím Hamas o vytvorení vlády národnej jednoty. Informovali o tom predstavitelia Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP). Abbás však podľa nich nevylúčil možnosť dosiahnutia kompromisu s radikálnym hnutím. Prezident svoje rozhodnutie oznámil na schôdzi vplyvného výkonného výboru OOP a budúci týždeň ho má prezentovať vo formálnom prejave, uviedli účastníci stretnutia.

"Na konci prejavu sa chystá oznámiť, že uchýli k predčasným prezidentským a parlamentným voľbám, ponechá však priestor" pre vytvorenie vlády jednoty s Hamasom, informoval člen výkonného výboru OOP Chálida Džarár. Zdĺhavé rozhovory medzi Hamasom (Islamské hnutie odporu) a Abbásovým hnutím Fatah (Hnutie za palestínske národné oslobodenie) minulý týždeň opäť stroskotali. Zvláštna komisia zaoberajúca sa možnosťami riešenia vnútropalestínskej krízy preto navrhla prezidentovi, aby vyhlásil predčasné voľby. Vládne hnutie Hamas však takýto krok označilo za nelegálny a neprijateľný.

Radikálny Hamas zvíťazil v januárových parlamentných voľbách, čo vyvolalo ekonomické sankcie zo strany Izraela a krajín Západu, ktoré od hnutia požadujú, aby odsúdilo násilie a uznalo právo židovského štátu na existenciu. Sankcie spôsobili na palestínskych územiach rozsiahle problémy, Hamas však podmienky odmieta splniť. Abbás sa preto usiloval o vytvorenie umiernenej koaličnej vlády s nádejou, že dosiahne zrušenie sankcií. Vyjednávanie sa dostalo do slepej uličky pre spory okolo rozdelenia rezortov a uznania Izraela.

SITA, AP   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Smer-SD čaká obmena ľudí tejto strany vo vládnej exekutíve
<< predchádzajúci článok
SACKA víta možné zriadenie ministerstva pre turizmus