Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. apríla 2009

Ak Cibulková sobotu nestihne, Lipták má viacero možnostíJedno z povestných špecifík medzištátnych tenisových súťaží tímov spočíva v možnosti uplatniť rôzne taktické varianty pri skladaní družstva a nasadzovaní hráčov na jednotlivé stretnutia. ...Zdieľať
BRATISLAVA 22. apríla (WEBNOVINY) - Jedno z povestných špecifík medzištátnych tenisových súťaží tímov spočíva v možnosti uplatniť rôzne taktické varianty pri skladaní družstva a nasadzovaní hráčov na jednotlivé stretnutia. Kapitánovi reprezentácie žien SR Matejovi Liptákovi sa pred víkendovým zápasom o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie 2010 vo francúzskom Limoges vzhľadom na zdravotné problémy Dominiky Cibulkovej ponúka príležitosť rozohrať "šachovú partiu", ak bude hosťom pred piatkovým žrebom (uskutoční sa o 13.00 h v hoteli De Ville) prípadne už jasné, že Cibulkovej stav napokon predsa len neumožní jej nastúpenie v sobotu, ale až v nedeľu. Lipták by v takej situácii mal k dispozícii dva ťahy s úplne rovnakou podstatou (Cibulkovej sobotňajšia absencia), ale rôznymi konzekvenciami.


Štandardné by bolo nominovať Danielu Hantuchovú a Magdalénu Rybárikovú (prípadne Lenku Wienerovú), podľa renkingu nutne v tomto poradí. Pri piatkovom žrebe však Lipták takisto môže nahlásiť ako jednotku Cibulkovú (sužovanú v týchto dňoch zranením slabín) a v pozícii dvojky Hantuchovú a až potom zo zdravotných dôvodov - uznaných nezávislým lekárom povereným Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) - nahradiť prvú spomenutú Magdalénou Rybárikovou (prípadne Wienerovou), ktorá by sa takto stala jednotkou. Išlo by o identickú situáciu s tou, ktorá nastala v Cagliari v marcovom daviscupovom dueli Taliansko - SR okolo Andreasa Seppiho (až neskôr vyvstalo, že za jeho absenciou boli iné dôvody, čo domáci sami priznali).
Podľa pravidiel Pohára federácie organizovaného ITF by Cibulková mohla po dodatočnom storne sobotňajšej účasti v nedeľu ešte zasiahnuť do pokračovania zápasu s Francúzkami. V ôsmej kapitole pravidiel ("Nominácie tímov a priebeh stretnutia") pod 36. bodom v odseku (c) je totiž okrem iného uvedené: "Po vykonaní žrebu sa nesmú udiať žiadne zmeny v zložení prvého a druhého zápasu dvojhry, ale rozhodca môže povoliť nahradenie hráčky, ktorú kapitán vyradí z tímu z disciplinárnych dôvodov alebo ju považuje za nespôsobilú pre chorobu, zranenie či neodstrániteľnú prekážku. Hráčka vyradená z tímu z disciplinárnych dôvodov následne už nesmie v tomto stretnutí hrať." Druhá citovaná veta sa teda netýka výnimky z dôvodu choroby, zranenia či neodstrániteľnej prekážky.

Výsledkom takého kroku by bolo, že Hantuchová by na sobotu bez ohľadu na Cibulkovej reálnu neúčasť zostala dvojkou SR a stretla by sa s Alizé Cornetovou, očakávanou líderkou domáceho výberu pod vedením kapitána Nicolasa Escudého. Otázkou je, či slovenské družstvo môže mať záujem o takýto scenár. Hantuchová má proti Cornetovej nepriaznivú bilanciu 2:3, hoci viedla 2:0, na druhej strane však Francúzka patrí k psychicky háklivejším tenistkám a v PF má doterajšie skóre 0:4.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jágr ochorel, je ohrozený jeho odchod do Švajčiarska
<< predchádzajúci článok
Víťazstvo SR ”19” v príprave nad Moravanmi nad Váhom

Ak Cibulková sobotu nestihne, Lipták má viacero možností - diskusné fórum čitateľov