Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

28. novembra 2018

Ako správne brzdiťChcete sa naučiť bezpečne brzdiť? Prečítajte si náš článok o správnom brzdení.Zdieľať
Ako správne brzdiť

Nehoda spôsobená na základe rýchlej jazdy a následného neubrzdenia patria medzi najčastejšie príčiny.

Naj jazdu sa treba koncentrovať a dodržiavať dostatočný odstup. Ak keď si myslíte, že ste skúsený vodič, vždy sa treba plne koncentrovať na jazdu. Určite zabudnite na telefonovanie za volantom, posielanie správ alebo inak rozptyľovať svoju pozornosť vo vašom novom. Nezabúdajte na dostatočné dodržiavanie odstupu od vozidla pred vami, aby ste mali čas zareagovať.  Aj keď dnes už je väčšina nových vozidiel vybavená systémom ABS. Systém na Opel GrandlandOpel Crossland automaticky prerušuje brzdenie, aby bolo aj následne auto ovládateľné. Ak ste napríklad aj v kolóne dbajte na dostatočný odstup pred autom pred vami. Moderné vozidlá ako Opel Insignia sú často krát už vybavené adaptívnym tempomatom. Nastavenú vzdialenosť dodržiava automaticky, teda nemusí dôjsť k zrážke.

Ako brzdiť v zákrute

Ak budete chcieť brzdiť v zákrute bude ideálne ak už vojdete do zákruty primeranou rýchlosťou. Treba ísť rýchlosťou aby vodič v prípade nepredvídanej prekážky alebo zrážky dokázal správne zareagovať. Pri jazde z kopca sa odporúča brzdiť pomocou motora. Vtedy šetríte brzdové platničky, ale následne predídete aj prípadnému prehriatiu bŕzd. Ak máte automobil, ktorý má automatickú prevodovku treba ju prepnúť na manuálne radenie.

Čo ak dostanete aquaplaning

Aquaplaning môžete dostať pri rýchlosti od 80 km za hodinu. Ak sa budete snažiť predísť aquaplaningu treba jazdiť mimo vyjazdených koľají kde môže stáť voda. Ale ak je zaliata väčšia časť vozovky, treba v prvom rade znížiť rýchlosť a snažiť sa prejsť aspoň jednou stranou auta po suchej časti vozovky. No keď už dostanete aquaplaning nesmiete spanikáriť.  V žiadnom prípade nebrzdite prudko a ani nemeňte smer jazdy. Stačí len ubrať plyn a snažiť sa o udržanie smeru jazdy. 

Ak prechádzate z asfaltovej cesty na kamenistú cestu alebo iný povrch, tak s tým treba upraviť aj štýl jazdy a brzdenia. Ak sa pneumatika nenachádza na asfalte tak stráca priľnavosť a vtedy sa samozrejme aj horšie brzdí s vozidlom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pripomíname si Svetový deň boja proti AIDS, vyšetriť sa dá aj anonymne
<< predchádzajúci článok
Výhody prepravy minivanom na letisko

Ako správne brzdiť - diskusné fórum čitateľov