14. marca 2012

Alena Procházková ešte využíva možnosti na tréning

Alena Procházková niekoľko rokov držala post slovenskej jednotky v behu na lyžiach, na končiacu sa sezónu 2011/12 však nebude spomínať v dobrom. Od začiatku ju prenasledovali ...

bez nazvu BANSKÁ BYSTRICA 14. marca (WEBNOVINY) - Alena Procházková niekoľko rokov držala post slovenskej jednotky v behu na lyžiach, na končiacu sa sezónu 2011/12 však nebude spomínať v dobrom.

Od začiatku ju prenasledovali zdravotné problémy, musela prerušovať prípravu. Keď u nej začiatkom decembra diagnostikovali znížené parametre imunity organizmu, odhlásila sa aj z prestížneho seriálu Tour de Ski na prelome rokov. Do kolotoča pretekov Svetového pohára potom naskočila až v druhej polovici januára, ale na "veľké" výsledky nemohla ani pomyslieť.

Dvakrát sa dostala do bodovanej tridsiatky, ale 24. miesto v estónskom Otepää a 10. priečka v poľskej Szklarskej Porebe boli ďaleko za jej umiestneniami v predchádzajúcich sezónach. Prvýkrát od roku 2007 sa nekvalifikovala do finále Svetového pohára, ktoré je určené iba pre najlepších 50 pretekárok v absolútnom poradí. Sezóna sa tak pre ňu skončila o niečo skôr, ako bola zvyknutá.

Po minulotýždňových pretekoch SP vo fínskom Lahti, kde obsadila 36. miesto, a nórskom Drammene, kde skončila štyridsiata, sa vrátila domov na Slovensko. V sobotu už štartovala na Bezroukovom memoriáli na Skalke pri Kremnici, kde v pretekoch na 10 km voľnou technikou skončila tretia. To bol s najväčšou pravdepodobnosťou jej posledný štart v sezóne.

"Natiahla si pravý lýtkový sval. Nie je to nič vážne, ale v nedeľu sme už štart v pretekoch s hromadným štartom vynechali. Momentálne ešte absolvuje ľahké tréningy. V lyžiarskych areáloch v Králikoch, Kordíkoch a na Skalke sú stále veľmi dobré podmienky, upravujú tam desiatky kilometrov tratí, tak to chceme využiť, kým sa dá," informoval agentúru SITA jej tréner Ján Valuška.

Počas nadchádzajúceho víkendu sa v Štrbskom Plese uskutočnia preteky záverečnej tretej časti majstrovstiev Slovenska. Na programe sú tímšprinty klasickou technikou a preteky na 10 km rovnako klasicky s hromadným štartom. "Uvidíme, či ju na štart pustí to lýtko. Ak sa má len zúčastniť, nemá to zmysel. Ak nebude schopná zabrať naplno, nebude štartovať," pokračoval strojca úspechov najlepšej slovenskej bežkyne posledných rokov.

Na medzinárodnej scéne síce nedosiahla v tejto sezóne žiadny prenikavý úspech, ale tréner napriek tomu ostáva optimistom. "Bola to, našťastie, sezóna bez výraznejšieho vrcholu. Za úspech považujem to, že sa podarilo stabilizovať jej zdravotný stav. Teraz ju čaká ešte séria odborných lekárskych vyšetrení, ale verím, že dopadnú dobre. Keď už sa nebude dať lyžovať, dáme si pauzu a po nej niekedy v máji začneme už s prípravou na budúcu sezónu, ktorej vrcholom budú majstrovstvá sveta v talianskom Val di Fiemme," uzavrel Ján Valuška.