Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

Americká diplomacia odsúdila násilie v IrakuAmerický minister zahraničných vecí Mike Pompeo, archívna snímka.Zdieľať
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, archívna snímka. Foto: TASR
Washington 9. októbra (TASR) - Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo odsúdil násilnosti v Iraku, ktoré si v uplynulých dňoch počas povolebných protestov vyžiadali mnoho mŕtvych, a zároveň vyzval tamojšiu vládu, aby "vynaložila maximálne zdržanlivosť". V utorok o tom informovalo ministerstvo zahraničných vecí USA.


Pompeo "odsúdil nedávne násilie v Iraku a zdôraznil, že voči tým, ktorí porušujú ľudské práva, by mala byť vyvedená zodpovednosť", píše sa vo vyhlásení ministerstva.

"Minister vyjadril smútok nad tragickými stratami na životoch za posledných niekoľko dní a vyzval irackú vládu, aby zachovala maximálnu zdržanlivosť," píše sa vo výzve adresovanej irackému premiérovi Ádilovi Abdalovi Mahdímu.

Iracká armáda v pondelkovom vyhlásení pripustila, že počas zrážok jej príslušníci použili "nadmernú silu". Dodala však, že voči tým, ktorí sa dopustili takéhoto konania, už príslušné vyšetrovacie komisie začali vyvodzovať dôsledky.

Od minulého utorka tisíce Iračanov vychádzajú do ulíc vo viacerých provinciách a protestujú proti korupcii, nedostatku pracovných príležitostí a slabým verejným službám, najmä pokiaľ ide o prístup k elektrine a pitnej vode.

Počas vlny demonštrácií zahynula za týždeň už viac než stovka ľudí, prevažne demonštrantov, a viac než 6000 ďalších utrpelo zranenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Porsche chce na Slovensku vybudovať centrum automatizácie, od Pellegriniho vlády žiada milióny eur
<< predchádzajúci článok
V Ekvádore naďalej protestujú proti zrušeniu dotácií na pohonné hmoty

Americká diplomacia odsúdila násilie v Iraku - diskusné fórum čitateľov