Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2007

Amerika už v Iraku nemôže dosiahnuť vojenské víťazstvoSpojené štáty už v Iraku nemôžu očakávať vojenské víťazstvo, vyhlásil v sobotu bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Dôvodom sú podľa neho hlboké rozdiely medzi ...Zdieľať

TOKIO 1. apríla (WEBNOVINY) - Spojené štáty už v Iraku nemôžu očakávať vojenské víťazstvo, vyhlásil v sobotu bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger. Dôvodom sú podľa neho hlboké rozdiely medzi irackými sunnitmi a šiítmi ako aj komplexná povaha irackého odboja. Stabilizácia Iraku nebude možná bez zapojenia iných krajín, vrátane úhlavného nepriateľa USA Iránu, vyhlásil Kissinger. Musíme byť pripravený na rokovania s nepriateľom, pretože "toto je rámec, z ktorého sa môže vynoriť dohoda," konštatoval bývalý americký minister.

"Vojenské víťazstvo, v zmysle úplnej kontroly nad celým územím, vnútené celej populácii, nie je možné," povedal Kissinger agentúre AP. Kissinger bol jedným z hlavných architektov vojny vo Vietname počas vlády prezidenta Richarda Nixona a zohral tiež dôležitú úlohu pri odchode Američanov z krajiny. Situácia v dnešnom Iraku je však podľa bývalého ministra oveľa komplikovanejšia. "Do vojny vo Vietname boli zapojené štáty a mohli ste vyjednávať s lídrami, ktorí kontrolovali zadefinovanú oblasť". To však neplatí o súčasnom Iraku, ktorý charakterizujú hlboké rozpory medzi šiítmi a sunnitmi ako aj anonymita a všadeprítomnosť odboja, konštatoval Kissinger.

Bývalý šéf americkej diplomacie zároveň varoval pred skorým odchodom z Iraku, ktorý by podľa neho poškodil americké záujmy a krajinu by uvrhol do ešte väčšieho chaosu.

SITA, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Povstalci z hnutia Taliban zabili siedmich policajtov
<< predchádzajúci článok
Druhým mužom v strane SMK József Berényi