Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. septembra 2011

Ankara nepotrebuje pomoc USA v spore s IzraelomTurecko nepotrebuje, aby USA boli sprostredkovateľom rozhovorov s Izraelom na tému opätovného nadviazania diplomatických kontaktov. Povedal to sobotu turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu, ...Zdieľať
ahmet davutoglu ISTANBUL 17. septembra (WEBNOVINY) - Turecko nepotrebuje, aby USA boli sprostredkovateľom rozhovorov s Izraelom na tému opätovného nadviazania diplomatických kontaktov. Povedal to sobotu turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu, ktorá tak reagoval na návrh, či by aktivita Washingtonu nemohla pomôcť vážne naštrbeným vzťahom medzi Ankarou a Jeruzalemom. Šéf tureckého rezortu diplomacie to odmietol s dôvetkom, že požiadavky Turkov voči židovskému štátu sú "jasné" a nikto by ich nemal spochybňovať. Davutoglu však potvrdil, že aktuálny stav diplomatických vzťahov medzi Tureckom a Izraelom bude témou budúcotýždňového stretnutia medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a tureckým premiérom Recepom Tayyipoom Erdoganom, ktoré sa uskutoční na pôde OSN. "Američania sú pravdepodobne ľudia, ktorá najlepšie chápu pozíciu Turecka v tejto záležitosti," povedal turecký minister.

Vzťahy medzi Tureckom a Izraelom sú momentálne na bode mrazu. Spôsobil to zásah izraelských ozbrojených síl na flotilu aktivistov snažiacich sa v máji 2010 prelomiť blokádu Pásma Gazy. Ankara už vyše roka márne čaká na požadované ospravedlnenie Izraela za smrť deviatich svojich občanov, ktorým podmieňuje obnovenie kedysi vrelých vzťahov so židovským štátom. Jeruzalem však takúto potrebu necíti napriek tomu, že správa OSN konštatuje, že Izrael použil proti aktivistom neprimeranú silu. Turci následne stiahli svojho veľvyslanca z Tel Avivu a vypovedali platnosť vojenských dohôd.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína požičia Minsku miliardu dolárov
<< predchádzajúci článok
Na Námestí SNP v Bratislave vykradli stávkovú kanceláriu

Ankara nepotrebuje pomoc USA v spore s Izraelom - diskusné fórum čitateľov