24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

12. júna 2010

Argentína vstúpila do MS triumfom nad Nigériou

V druhom sobotňajšom zápase v B-skupine na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale zvíťazila na štadióne Ellis Park v Johannesburgu Argentína nad Nigériou 1:0 gólom Heinzeho ...

messi Foto: SITA/AP

JOHANNESBURG 12. júna (WEBNOVINY) - V druhom sobotňajšom zápase v B-skupine na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale zvíťazila na štadióne Ellis Park v Johannesburgu Argentína nad Nigériou 1:0 gólom Heinzeho už zo 6. minúty. "Albicelestes" teda zdolali "Superorlov" aj v treťom vzájomnom zápase na svetových šampionátoch (1994 - 2:1, 2002 - 1:0) a zlepšili si svoju bilanciu z úvodných zápasov na MS proti africkým súperom na 3-0-1, keď jediný raz podľahli v roku 1990 Kamerunu 0:1.

B-skupina (Johannesburg/Ellis Park):
Argentína - Nigéria 1:0 (1:0)
Gól: 6: Heinze, ŽK: 41. J. Gutiérrez - 77. Haruna, rozhodovali: Wolfgang Stark - Jan-Hendrik Salver, Mike Pickel (všetci Nem.), 57 000 divákov

Argentína: Romero - Demichelis, Walter Samuel, Heinze - J. Gutiérrez, Mascherano, J. S. Verón (73. Maxi Rodríguez), Di María (85. Burdisso) - C. Tévez, G. Higuaín (79. D. Milito), Messi
Nigéria: Enyeama - Odiah, Yobo, Shittu, Taiwo (75. Kalu Uche) - Kaita, Etuhu, Haruna - Yakubu Aiyegbeni, Obasi (60. Odemwingie), Obinna Nsofor (52. Martins)

Argentínčania spustili od začiatku stretnutia na svojho afrického súpera oheň a síru. Lionel Messi sa dostal do niekoľkých gólových šancí. Už po 40 sekundách prvýkrát prenikol do nigérijskej šestnástky, ale k zakončeniu sa nedostal. V 4. min na seba naviazal štyroch brániacich súperov a nádhernou prihrávkou našiel Higuaína, ktorý však sám pred Enyeamaom netrafil bránku. O minútu Messi sám z hranice pokutového územia vyskúšal nigérijského brankára, ten však jeho strelu vytlačil na rohový kop. Ten rozohral Verón, na značke pokutového kopu našiel úplne osamoteného Heinzeho a ten efektnou rybičkou poslal v 6. min loptu do pravého horného rohu Enyeamaovej bránky. Už o minútu opäť nebezpečne strieľal Messi. Potom Argentínčania trochu zvoľnili, no dianie mali stále pod kontrolou a Messi bol neustálou hrozbou pre defenzívu zverencov Larsa Lagerbäcka. V 37. min po akcii s Messiho s Mascheranom predviedol po ďalšej Messiho strele brilantný zákrok Enyeama.

V druhom polčase sa obraz hry nezmenil. Zverenci Diega Maradonu hrali toľko, koľko potrebovali. Držali loptu na svojich kopačkách a neustále ohrozovali nigérijskú svätyňu. V 49. min sa Messi nestačil dostať k Verónovej prihrávke. V 60. min Messiho strelu nigérijská obrana zblokovala. "Superorli" sa s pribúdajúcimi minútami úspešnej defenzívy začali tiež osmeľovať v útoku. V 70. min Taiwova strela len tesne minula Romerovu svätyňu. V 81. min sa pri situácii 4 na 2 dostal vo výbornej pozícii k strele Messi, ale Enyeama bol opäť na mieste. Už o minútu neskôr mohlo byť vyrovnané, keď Yakubu našiel čerstvého muža na ihrisku Kalu Ucheho a ten z 10 metrov prestrelil. V 87. min nemieril presne ani Yakubu.