Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

14. novembra 2021

Asteroid nesie meno po P. O. HviezdoslavoviJán Svoreň z Astronomického ústavu (AsÚ) SAV v Tatranskej Lomnici pre TASR povedal, že asteroid 3980 Hviezdoslav objavil český astronóm Antonín Mrkos.Zdieľať
Asteroid nesie meno po P. O. Hviezdoslavovi

Meno po bardovi slovenskej literatúry Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi nesie aj asteroid. Sté výročie jeho úmrtia si Slováci pripomenuli v pondelok 8. novembra.


Ján Svoreň z Astronomického ústavu (AsÚ) SAV v Tatranskej Lomnici pre TASR povedal, že asteroid 3980 Hviezdoslav objavil český astronóm Antonín Mrkos. Priblížil, že v rokoch 1946 až 1950 pracoval na hvezdárni na Skalnatom Plese, neskôr do roku 1957 v observatóriu Astronomického ústavu SAV na Lomnickom štíte. Preslávil sa hlavne ako objaviteľ väčšiny komét objavených na tatranských pracoviskách AsÚ SAV.

Mrkos pôsobil od roku 1965 ako vedúci observatória na Kleti blízko Českého Krumlova, kde aj so spolupracovníkmi objavil množstvo asteroidov. "Napriek odchodu z Tatier jeho vzťah k observatóriu na Skalnatom plese, kde s astronómiou po vysokoškolských štúdiách začínal, bol stále dobrý a z toho vyplynul aj jeho návrh, aby asteroid, ktorý objavil v decembri 1983 pomenovali pracovníci observatória na Skalnatom plese," uviedol Svoreň.

Meno sa navrhlo práve po slávnom slovenskom básnikovi. Nomenklatúrna komisia Medzinárodnej astronomickej únie návrh schválila, a tak asteroid číslo 3980 nesie od roku 1989 meno Hviezdoslav, doplnil.

Asteroid 3980 Hviezdoslav podľa Svoreňa obieha okolo Slnka v hlavnom páse medzi dráhami Marsu a Jupitera. Jeho priemer je približne 12 kilometrov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Odoríne obnovia za takmer milión eur historickú sýpku, bude sídlom obecného úradu.
<< predchádzajúci článok
Prichádza Noc divadiel, bohatý program vás čaká až v 57 kultúrnych inštitúciách po celom Slovensku

Asteroid nesie meno po P. O. Hviezdoslavovi - diskusné fórum čitateľov