30. januára 2010

Atlanta vyhrala štvrtý súboj v sezóne s Bostonom

Basketbalisti Atlanta Hawks zavŕšili v sobotu svoju úspešnú sériu nad Bostonom v tejto sezóne zámorskej NBA, keď si s týmto súperom vo štvrtom vzájomnom ...

Atlanta Hawks

NEW YORK 30. januára (WEBNOVINY) - Basketbalisti Atlanta Hawks zavŕšili v sobotu svoju úspešnú sériu nad Bostonom v tejto sezóne zámorskej NBA, keď si s týmto súperom vo štvrtom vzájomnom zápase pripísali štvrtú výhru. „Sokoli“ sa víťazstvom 100:91 navyše dostali prvýkrát po jedenástich rokoch pred súpera z Massachusetts v tabuľke Východnej konferencie, kde sú momentálne na druhom mieste. Najlepší strelec Atlanty v stretnutí po Jamalovi Crawfordovi Joe Johnson však všetky optimistické reči špekulujúce o úspechu s týmto súperom v prípade stretu s ním v play off odmieta. „Nič to neznamená. Znamená to iba toľko, že sme ich porazili v základnej časti. Vyraďovacia časť je ale niečo úplne iné,“ podotkol 28-ročný rozohrávač, ktorý zaznamenal okrem 27 bodov aj päť doskokov a tri získané lopty.

Boston sa tak aj naďalej zmieta v kríze, z ostatných siedmich zápasov vyhral iba dva. „Neviem, či dnes vôbec bolo možné tento duel vyhrať. Najmä vzhľadom k spôsobu, akým ho Hawks odohrali, no aj preto, že sme mali v nohách súboj s Orlandom z predchádzajúcej noci. Za takýchto okolností to je nesmierne náročný súper,“ vypichol dva najdôležitejšie aspekty prehry svojho tímu Doc Rivers. Hľadanie príčiny viacerých nezdarov za sebou je však už náročnejšia úloha, jedným z nich by podľa Paula Pierca mohla byť akási nerozvážnosť pri zakončení útokov. Či tréner na tieto symptómy v hre mužstva nájde ten pravý liek, uvidia fanúšikovia v zelených dresoch v nedeľu v očakávanom súboji posledných dvoch šampiónov.

San Antonio sa muselo v piatok zaobísť bez Tonyho Parkera, ktorý si v stredu vyvrtol členok. Náhrada za neho sa však v kádri Spurs našla pomerne jednoducho. V základe ho v súboji proti Mephisu nahradil George Hill (18 bodov, 5 asistencií, 3 získané lopty) a z lavičky Manu Ginobili (14 bodov, 4 doskoky, 7 asistencií) a Roger Mason (17 bodov, 4 trojky). Aj vďaka ich výkonom Spurs zvíťazili 104:97. „Tento klub má vo svojom kádri dostatočnú hĺbku. Z môjho pohľadu je post rozohrávača ten pravý. Bol som síce na seba chvíľami naštvaný, stratil som totiž nejaké lopty (tri, pozn. SITA). Dôležitejšie však je, že na tomto poste máte v rukách loptu a môžete sa dostať do rytmu,“ vyjadril relatívnu spokojnosť so svojím výkonom Mason. Práve hráči z lavičky boli dôležití k výhre Spurs, ich protivníci nastrieľali po príchode na ihrisko iba 21 bodov, čiže presnú

Jedinou otázkou v posledných minútach stretnutia v Indiane bolo, či hosťujúci LeBron James dosiahne svoje 27. triple-double v kariére. O víťazovi bolo totiž už rozhodnuté, Cleveland nakoniec na ihrisku Pacers vyhral 94:73. Jamesovi napokon chýbal k triple-double jediný doskok, no utvoril si sezónne maximum v podobe 13 asistencií a mužstvu pomohol aj 22 bodmi. „Výhry sú to jediné, na čo prihliadam. Myslím, že mám možno najviac zápasov v NBA, v ktorých mi chýbal do triple-double jeden doskok či asistencia. Tieto štatistiky sú však druhoradé,“ vyjadril sa James, ktorý vo svojich pozápasových slovách pochválil pivota Shaquilla O`Neala, ktorý si rovnakým bodovým nástrelom ako jeho o 12 rokov mladší spoluhráč utvoril sezónne maximum: „Shaq bude hrať takto pravidelne. Vieme, aký kvalitný hráč to je. Dnes to opäť raz dokázal.“

Denver si robil chúťky na desiate víťazstvo v rade, to by však v piatok nesmel zavítať na ihrisko Oklahoma City, kde úraduje Kevin Durant. V piatok to ale nebolo tak celkom iba o Durantovi, ktorý strelil súperovi 30 bodov. Thunder totiž vynikajúcou obranou udržali Nuggets na najmenšom počte strelených bodov v sezóne a zaslúžene vyhrali 101:84. Pozápasové komentáre sa ale zväčša točia okolo Duranta, ktorý vo svojich 21 rokoch udivuje nielen ostatných aktérov na ihrisku, ale aj odborníkov či laikov v rolách divákov. „Mal som to šťastie, že som mohol sledovať jeho progres od jeho nováčikovského roku, keď sa nedokázal nájsť a bol dosť neefektívny. Dnes však možno povedať, že spôsobom, akým strieľa on, dokáže strieľať iba málo hráčov na svete,“ vyjadril slová obdivu voči svojmu spoluhráčovi Nick Collison, ktorý v piatok strelil 10 bodov.

Výsledky - piatok:

Philadelphia - Los Angeles Lakers 91:99
Najviac bodov: Iverson 23, Brand 19, Dalembert (12 doskokov) a T. Young po 10 - Bryant 24, P. Gasol 19 (10 doskokov), Artest 18, štvrtiny: 18:19, 24:32, 25:25, 24:23, 20 809 divákov.

Indiana - Cleveland 73:94
Najviac bodov: Granger 13 (10 doskokov), B. Rush 12, Dahntay Jones 11 - S. O`Neal a L. James (13 asistencií) po 22, Ilgauskas 13, štvrtiny: 18:36, 26:22, 20:19, 9:17, 18 165 divákov.

Atlanta - Boston 100:91
Najviac bodov: Jamal Crawford 28, Joe Johnson 27, Josh Smith 12 - Pierce 35, Garnett 15, R. Allen 9, štvrtiny: 23:22, 30:19, 21:32, 26:18, 18 732 divákov.

New Orleans - Chicago 106:108 po predĺžení
Najviac bodov: David West 29 (14 doskokov), M. Thornton 20, Paul 18 (12 asistencií) - Deng 26, D. Rose 18, B. Miller 14, štvrtiny: 29:30, 21:27, 27:31, 25:14 - 4:6, 16 578 divákov.

New Jersey - Washington 79:81
Najviac bodov: C. Lee 19, B. Lopez 17, Ji 9 - Boykins 15, Blatche 14, N. Young 10, štvrtiny: 26:18, 21:28, 19:17, 13:18, 11 384 divákov.

Oklahoma City - Denver 101:84
Najviac bodov: Durant 30, J. Green 15, Westbrook a Harden po 12 - Billups 19, J. R. Smith 18, Kenyon Martin 13, štvrtiny: 27:26, 24:19, 28:15, 22:24, 18 203 divákov.

Detroit - Miami 65:92
Najviac bodov: Villanueva 15, Prince a B. Gordon po 10 - Wade 22, Haslem 16, D. Wright 12, štvrtiny: 23:26, 13:21, 12:24, 17:21, 20 669 divákov.

Minnesota - Los Angeles Clippers 111:97
Najviac bodov: C. Brewer 20, Flynn a Hollins po 19 - Baron Davis 28, E. Gordon 17, Al Thornton 15, štvrtiny: 34:20, 22:17, 26:36, 29:24, 13 398 divákov.

San Antonio - Memphis 104:97
Najviac bodov: Duncan 19, George Hill 18, R. Mason 17 - Mayo 28, Z. Randolph 19 (13 doskokov), Conley 12, štvrtiny: 28:21, 25:29, 24:20, 27:27, 18 088 divákov.

Houston - Portland 104:100
Najviac bodov: Brooks 33, C. Landry 21, Ariza a Scola po 12 - Fernández 25, Aldridge 20, Blake 14, štvrtiny: 18:28, 31:19, 29:24, 26:29, 16 129 divákov.

Utah - Sacramento 101:94
Najviac bodov: Millsap 32 (14 doskokov), Kirilenko 18, S. Gaines a C. J. Miles po 12 - Kevin Martin 33, T. Evans 25, Casspi 8, štvrtiny: 22:20, 27:26, 24:17, 28:31, 19 480 divákov.

Golden State - Charlotte 110:121
Najviac bodov: Maggette 25, S. Curry a Ellis po 22 - S. Jackson a G. Wallace (13 doskokov) po 30, Felton a Augustin po 14, štvrtiny: 28:24, 31:41, 21:27, 30:29, 17 850 divákov.