31. mája 2009

Austrálčan Stoner triumfoval na VC Talianska

Austrálsky motocyklový jazdec Casey Stoner zvíťazil v nedeľňajšej Veľkej cene Talianska v kráľovskej kubatúre MotoGP. Prerušil tak sériu talianskej hviezdy Valentina Rossiho, ktorá na okruhu v Mugelle ...

SCARPERIA 31. mája (WEBNOVINY) - Austrálsky motocyklový jazdec Casey Stoner zvíťazil v nedeľňajšej Veľkej cene Talianska v kráľovskej kubatúre MotoGP. Prerušil tak sériu talianskej hviezdy Valentina Rossiho, ktorá na okruhu v Mugelle stála na najvyššom stupni sedemkrát v rade. Stoner, jazdiaci na Ducati vyhral druhú VC tejto sezóny a posunul sa na čelo priebežného poradia majstrovstiev sveta, kde vystriedal Jorgeho Lorenza. Ten skončil v Taliansku druhý. Tretie miesto si vybojoval 30- ročný Rossi, ktorý obvinil vedenie Yamahy z nesprávneho výberu pneumatík.

"Urobili sme chybu, že sme zvolili tvrdú zmes. Ja som preferoval jazdu na mäkkých pneumatikách. Napriek tomu som šťastný, že som v náročných pretekoch obsadil pódiové umiestnenie," nechal sa počuť osemnásobný svetový šampión Rossi. Radosť zo svojho druhého miesta neskrýval Jorge Lorenzo. "Je fantastické, že som dokázal zvíťaziť. Dnešné preteky boli pre mňa ako z filmu so šťastným koncom. Ešte ráno som sa obával o môj výsledok. Napokon som však s dosiahnutým umiestnením veľmi spokojný," vyhlásil Španiel Lorenzo. Svoj triumf si nesmierne cenní víťaz Stoner, ktorý sa zároveň dostal na vedúcu pozíciu pribežného poradia. "Hneď, keď som sa dostal na čelo pretekov, jazdilo sa mi veľmi dobre. Upokojil som sa, bol som úplne v pohode. Potom som mal menšie problémy so spojkou. Zo všetkých síl som sa snažil udržať si vedenie a aj keď to v závere bolo veľmi tesné, napokon som to zvládol," tešil sa v cieli majster sveta z roku 2007 Stoner.

Výsledky - Veľká cena Francúzska:

MotoGP: 1. Casey Stoner (Austr./Ducati) 45:41,894 min, 2. Jorge Lorenzo (Šp./Yamaha) +1,001 s, 3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) +2,076, 4. Andrea Dovizioso (Tal./Honda) +2,129, 5. Loris Capirossi (Tal./Suzuki) +3,274, 6. Colin Edwards (USA/Yamaha) +24,451

Poradie MS (po 5 pretekoch zo 16): 1. Casey Stoner (Austr./Ducati) 90 bodov, 2. Jorge Lorenzo (Šp./Yamaha) 86, 3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) 81, 4. Dani Pedrosa (Šp./Honda) 57, 5. Andrea Dovizioso (Tal./Honda) 56, 6. Marco Melandri (Tal./Kawasaki) 48

Do 250 cc: 1. Mattia Pasini (Tal./Aprilia) 45:38,391 min, 2. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) +0,117 s, 3. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) +1,293, 4. Thomas Lüthi (Švajč./Aprilia) +24,557, 5. Hector Barbera (Šp./Aprilia) +27,014, 6. Hiroshi Aojama (Jap./Honda) +30,037

Poradie MS (po 5 pretekoch): 1. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) 83 bodov, 2. Hiroši Aojama (Jap./Honda) 76, 3. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) 61, 4. Hector Barbera (Šp./Aprilia) 59, 5. Mattia Pasini (Tal./Aprilia) 51, 6. Thomas Lüthi (Švajč./Aprilia) 42

Do 125 cc: 1. Bradley Smith (V. Brit./Aprilia) 40:09,523 min, 2. Nicolas Terol (Šp./Aprilia) +0,216 s, 3. Julian Simon (Šp./Aprilia) +7,114, 4. Pol Espargaro (Šp./Derbi) +11,829, 5. Marc Marquez (Šp./KTM) +12,315, 6. Johann Zarco (Fr./Aprilia) +14,605

Poradie MS (po 5 pretekoch): 1. Bradley Smith (V. Brit./Aprilia) 74,5 bodu, 2. Julian Simon (Šp./Aprilia) 71, 3. Andrea Iannone (Tal./Aprilia) 46,5, 4. Pol Espargaro (Šp./Derbi) 44,5, 5. Sergio Gadea (Šp./Aprilia) 38, 6. Nicolás Terol (Šp./Aprilia) 37,5.