23. júla 2007

Austrálčan Stoner víťazom VC USA v triede MotoGP

Víťazom Veľkej ceny USA seriálu MS cestných motocyklov sa v kalifornskom Laguna Seca v triede MotoGP stal Austrálčan Casey Stoner na Ducati a upevnil si svoju prvú pozíciu v celkovom hodnotení ...

LAGUNA SECA 23. júla (WEBNOVINY) - Víťazom Veľkej ceny USA seriálu MS cestných motocyklov sa v kalifornskom Laguna Seca v triede MotoGP stal Austrálčan Casey Stoner na Ducati a upevnil si svoju prvú pozíciu v celkovom hodnotení šampionátu. Stoner vyhral s náskokom takmer 10 sekúnd pred Chrisom Vermeulenom na Suzuki, tretí skončil Marco Melandri na Honde, ktorý však zaostal už o viac ako 25 sekúnd. Stoner má na konte v rámci MS po 11 z 18 pretekov už 211 bodov, pred Talianom Valentinom Rossim vedie o 34 bodov.

"Pozícia lídra kvalifikácie ma upokojila, navyše aj motocykel a pneumatiky boli úplne bezproblémové. Mal som teda len jedinú úlohu - urobiť čo najlepšie svoju prácu," povedal Stoner. Austrálčan sa stal prvým jazdcom v sezóne, ktorý vyhral preteky z pole position. Hoci objem motora motocyklov sa v porovnaní s vlaňajškom výrazne znížil, Stoner v siedmich kolách prekonal minuloročný traťový rekord Španiela Pedrosu. Snaha obhajcu titulu majstra sveta Američana Nickyho Haydena o tretie prvenstvo v Laguna Seca v rade sa skončila hneď v prvej zákrute. Jazdec Hondy mal kolíziu s ďalším Američanom Johnom Hopkinsom na Suzuki. Kým ten napokon skončil pätnásty, Hayden musel odstúpiť z pretekov 10 kôl pred koncom. Sedemnásobný svetový šampión Valentino Rossi obsadil štvrtú priečku. "Vo viacerých kolách som jazdil úplne na sto percent s nádejou, že Caseyho dostihnem. Položil som si hlavu medzi riadidlá a dúfal, že môj krajan urobí chybu," povedal po pretekoch v cieli druhý Austrálčan Chris Vermeulen.

Výsledky:

VC USA: 1. Casey Stoner (Austr.) Ducati 44:20,325 min, 2. Chris Vermeulen (Austr.) Suzuki 44:30,190, 3. Marco Melandri (Tal.) Honda 44:45,966, 4. Valentino Rossi (Tal.) Yamaha 44:50,989, 5. Dani Pedrosa (Šp.) Honda 44:55,947, 6. Randy De Puniet (Fr.) Kawasaki 44:58,631, 7. Anthony West (Austr.) Kawasaki 45:01,747, 8. Makoto Tamada (Jap.) Yamaha 45:02,680, 9. Alex Barros (Braz.) Ducati 45:03,845, 10. Roger Lee Hayden (USA) Kawasaki 45:04,045