21. januára 2007

Australian Open - Hantuchová po dráme v osemfinále

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do osemfinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Pätnásta ...

MELBOURNE 21. januára (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová postúpila do osemfinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 mil. AUD, tvrdý povrch Rebound Ace). Pätnásta nasadená Slovenka zdolala v stretnutí 3. kola nenasadenú Američanku Ashley Harkleroadovú v dramatickom súboji plnom zvratov za 167 minút 6:7 (6), 7:5, 6:3. Favorizovaná 23-ročná Slovenka prehrávala už 6:7 (6) a 2:5, ale nevzdala sa a o dva roky mladšiu súperku napokon po takmer troch hodinách boja vyprevadila z kurtu s prehrou. Stav vzájomných súbojov s Američankou vyrovnala na 2:2 a zároveň jej oplatila podobnú prehru spred štyroch rokov z Roland Garros, kde sa Harkleroadová tešila z víťazstva 9:7 v treťom sete.

Hantuchová postupom medzi najlepších 16 hráčok turnaja už teraz zopakovala v Melbourne lanský výsledok a má možnosť ho ešte vylepšiť. Najbližšie ju však čaká svetová štvorka, Belgičanka Kim Clijstersová, s ktorou má hrozivú bilanciu 0:8.

Dvojhra žien - 3. kolo:
Daniela Hantuchová (15-SR) - Ashley Harkleroadová (USA) 6:7 (6), 7:5, 6:3 za 167 minút

Hantuchová (18. vo WTA Tour) bola podľa rebríčkového postavenia proti Harkleroadovej (88.) favoritkou, ale táto skutočnosť sa na kurte dlho neprejavovala. V prvom sete sa obe súperky postarali o mimoriadne dramatickú zápletku. Od stavu 1:1 si začali navzájom brať podania a tento jav trval do 3:3. Potom si 23-ročná Slovenka konečne podržala servis a vzápätí o 2 roky mladšiu Američanku tretíkrát brejkla a zvýšila na 5:3. Nasledovala však ďalšia strata servisu v podaní Hantuchovej a stav 5:4. Šťúpla Američanka (iba 165 cm) potom vyrovnala na 5:5, no Slovenka kontrovala na 6:5. Za tohto stavu premrhala Hantuchová pri podaní súperky tri setbaly a to bol v konečnom dôsledku jeden z rozhodujúcich momentov I. setu. Psychicky posilnená Harkleroadová dotiahla set do tajbrejku a v ňom mala navrch. Viedla 3:1, neskôr 5:2, ale Hantuchová bojovnosťou ešte otočila na 6:5 a vybojovala si štvrtý setbal, prvý pri svojom podaní. Nevyužila ani ten a keď vzápätí prehrala aj druhý svoj servis, Harkleroadová už nezaváhala a za 65 minút získala prvý set v tajbrejku 8:6. V druhom dejstve už načas upokojená Američanka získala po dvoch brejkoch rýchle vedenie 4:0. Slovenka sa ale nevzdala a začala stíhaciu jazdu. Znížila na 2:4, ale potom si Američanka podržala servis a zvýšila na z pohľadu Slovenky hrozivých 2:5. Hantuchová začala ešte viac riskovať. Vyhrala svoje podanie a vzápätí čistou hrou aj servis rodáčky z Roseville v štáte Georgia. Od stavu 5:5 Hantuchová excelovala a záverečné dva gemy II. setu získala opäť bez straty fiftínu. Za 44 minút vyhrala set 7:5 a posunula zápas do tretieho dejstva.V ňom hneď v úvode nevyužila dve brejkové možnosti (celkovo už 13. a 14.), ale vzápätí pri svojom podaní úspešne čelila dokonca štyrom brejkbalom súperky. Hantuchovej začali pribúdať nevynútené chyby, aj preto Američanka ako prvá v III. sete získala súperkin servis a ujala sa vedenia 3:1. Nebolo jej to však nič platné. Slovenka opäť zabrala, zlikvidovala brejkové manko, vyrovnala na 3:3 a po ôsmom využitom brejkbale v zápase sa po 160 minútach ujala vedenia 4:3 v III. sete. Hantuchová potom pri svojom servise pridala aj štvrtý bod v rade na 5:3 a pri podaní Harkleroadovej dotiahla už takmer stratený duel do "vydretého" víťazstva.