Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2019

Až milión rýb zahynulo podľa odhadov na následky suchaAž milión rýb zahynul podľa oficiálnych odhadov na následky sucha vo východnej Austrálii. Miestni predstavitelia v tejto súvislosti v pondelok upozornili na to, ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Podmaník
Canberra 14. januára (TASR) - Až milión rýb zahynul podľa oficiálnych odhadov na následky sucha vo východnej Austrálii. Miestni predstavitelia v tejto súvislosti v pondelok upozornili na to, že masový úhyn rýb sa v oblasti môže ešte viac vystupňovať. Informovala o tom agentúra AFP.


Brehy austrálskych riek Murray a Darling sú pokryté hrubou vrstvou uhynutých rýb, ktorých počet odhadujú úrady na približne jeden milión.

Vláda Nového Južného Walesu - jedného z austrálskych federálnych štátov - upozornila, že pretrvávajúce vysoké teploty by tento týždeň mohli situáciu ešte viac zhoršiť. Teplé počasie totiž spôsobuje premnoženie vodných rias, ktoré produkujú toxíny a oberajú ryby o kyslík.

Masový úhyn rýb vyvolal v Austrálii vlnu celospoločenského rozhorčenia a snahu o nájdenie vinníka. Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil, že ho pohľad na "strašnú ekologickú katastrofu" zarmucuje. Na margo súčasného stavu uviedol, že "je sucho a toto je jedným z následkov sucha".

Vedecká obec v Austrálii však podľa AFP už roky upozorňovala na to, že masívne investície do zavlažovania bez akejkoľvek regulácie môžu v regióne prispieť práve k vysychaniu riek.

"Mŕtve ryby a vysychajúce rieky nie sú následkom (prirodzeného) sucha, ale toho, že čerpáme priveľa vody z našich riek," vyhlásil špecialista na vodohospodárstvo z Austrálskej národnej univerzity John Williams.

Nový Južný Wales je oblasť dvakrát väčšia než Nemecko a zároveň najhustejšie obývaný štát Austrálie. Stav sucha tam oficiálne vyhlásili už vlani v auguste po mimoriadne suchej zime. Množstvo farmárov vtedy bojovalo s neschopnosťou vypestovať plodiny, s nedostatkom vody a neschopnosťou nakŕmiť svoje hospodárske zvieratá.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čína si vymieňala údaje s NASA pri pristávaní sondy na odvrátenej stra
<< predchádzajúci článok
Komunistu odsúdeného za politické vraždy dopravili do Ríma

Až milión rýb zahynulo podľa odhadov na následky sucha - diskusné fórum čitateľov