Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2007

Bakúbu čistia od extrémistov, v Bagdade zabíjala bombaŠiitskú mešitu v centre irackej metropoly Bagdad v utorok zasiahol silný výbuch, ktorý podľa posledných informácií usmrtil najmenej 75 ľudí a vyše 200 ďalších zranil. Bomba uložená v ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) - Šiitskú mešitu v centre irackej metropoly Bagdad v utorok zasiahol silný výbuch, ktorý podľa posledných informácií usmrtil najmenej 75 ľudí a vyše 200 ďalších zranil. Bomba uložená v nákladnom aute vybuchla pred šiitskou Chilláního mešitou v rušnej obchodnej štvrti Sinak iba dva dni potom, ako zrušili zákaz vychádzania v hlavnom meste, ktorý mal zabrániť odvetným útokom po minulotýždňovom zničení významnej šiitskej mešity v meste Sámarrá. Americké a iracké sily medzitým začali rozsiahlu ofenzívu proti militantom v irackej Bakúbe, hlavnom meste provincie Dijálá, ktorá je považovaná za útočisko teroristov al-Kájdy.

Bomba, ktorá podľa polície explodovala na parkovisku pred mešitou, poškodila vonkajší múr a jednu z budov. Výbuch nastal okolo 14:00 miestneho času (12:00 SELČ) a krátko po ňom na mieste vypukla streľba. Zdroje z prostredia polície a nemocníc, ktoré zostali v anonymite pre obavy o svoju bezpečnosť, informovali o najmenej 75 mŕtvych a 204 zranených. Dodali, že počet môže ešte stúpnuť, keďže z trosiek vyslobodzovali ďalšie telá. Imám Chilláního mešity Sálih al-Hajdarí tvrdí, že bomba sa nachádzala v nákladnom aute a výbuch zasiahol veriacich, ktorí odchádzali po popoludňajších modlitbách. "Tento útok naplánovali a vykonali choré duše," uviedol pre tlačovú agentúru AP. Dodal, že vo chvíli výbuchu nebol v mešite. Bomba podľa neho zabila alebo zranila mnoho veriacich, poškodila vonkajší múr a zničila jeho kanceláriu i miestnosť nad ňou. Televízny kanál AP odvysielal záznam, na ktorom je vidieť halda trosiek na mieste zničenej steny, tyrkysová kupola však zostala nepoškodená. Nemocnica imáma Alího v šiitskej štvrti Sadrovo mesto bola preplnená obeťami útoku, z ktorých mnohé utrpeli rozsiahle popáleniny. Podobný útok sa v štvrti Sinak odohral aj 28. mája, keď samovražedný útočník odpálil bombu v aute a zabil najmenej 21 ľudí.

V irackej provincii Dijálá severne od Bagdadu začali americké a iracké sily v utorok operáciu "Arrowhead Ripper", v rámci ktorej zasahuje proti extrémistom okolo 10 000 vojakov, ťažké bojové vozidlá a vrtuľníky. Podľa armádneho vyhlásenia boli súčasťou zásahu aj letecké útoky za tmy. O život zatiaľ prišlo najmenej 22 povstalcov. Veliteľ irackých vojenských operácií v provincii Dijálá Abd al-Karím ar-Rubáji v utorok uviedol, že v tamojších úkrytoch militantov zadržali putá, sečné zbrane a elektrické káble, ktoré zrejme používali na mučenie. Najnovšia operácia je súčasťou útokov amerických a irackých síl v oblastiach severne a južne od Bagdadu, ktoré sú podľa armádnych predstaviteľov zamerané proti sunnitským povstalcom, bojovníkom al-Kájdy a príslušníkom šiitských milícií. Tí utiekli z hlavného mesta a provincie Anbár počas štvormesačnej bezpečnostnej operácie v Bagdade. Ako v pondelok vyhlásil nemenovaný predstaviteľ armády USA, americké sily pri koordinovaných útokoch využili príchod posledného oddielu 30 000 posíl. Operácie sú podľa neho zamerané na "vyčistenie" oblastí, ktoré boli "útočiskami al-Kájdy a iných extrémistov". "Sú to oblasti v pásmach okolo Bagdadu, niektorých častiach provincie Anbár a obzvlášť provincii Dijálá," povedal zdroj. Nábožensky zmiešaná provincia Dijálá sa stala vyhľadávaným miestom extrémistov al-Kájdy a spriaznených skupín. Al-Kájda vykonávala na hlavnom námestí v Bakúbe verejné popravy a snažila sa tu presadzovať extrémnu podobu islamského práva v štýle afganského Talibanu. Teroristická organizácia si tak v provincii znepriatelila niektorých sunnitských spojencov a k vládnym silám sa pripojili aj niektorí militantní šiiti.

V meste Násiríja, približne 320 kilometrov juhovýchodne od Bagdadu, v utorok pokračovali zrážky medzi bojovníkmi šiitskej Mahdího armády a irackých bezpečnostných síl. Podľa predstaviteľov polície a nemocníc tu prišlo o život 22 osôb vrátane niekoľkých policajtov. Vyše 60 ľudí, najmä policajtov, utrpelo zranenia, uviedli anonymné zdroje. Pouličné boje medzi šiitskou Mahdího armádou a políciou spôsobili požiar asi 10 obchodov v centre mesta, pričom viaceré jeho časti boli bez elektrickej energie a telefónneho spojenia. Do utorkového rána sa situácia upokojila, no iracké jednotky zostali v pohotovosti. V meste od pondelka platí zákaz vychádzania.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mikolaj je ješitný, neakceptoval dohodu koaličných lídrov
<< predchádzajúci článok
Podľa opozície hrá koalícia s poslaneckou imunitou falošnú hru