Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

03. októbra 2013

Banská Bystrica žije filmom, začal sa festival BarbakanV Banskej Bystrici odštartoval vo štvrtok medzinárodný festival Barbakan, ktorý potrvá do nedele 6. októbra. Ani tento rok nebudú na podujatí chýbať slovenské i zahraničné filmy, ...Zdieľať
barbakan BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) - V Banskej Bystrici odštartoval vo štvrtok medzinárodný festival Barbakan, ktorý potrvá do nedele 6. októbra.


Ani tento rok nebudú na podujatí chýbať slovenské i zahraničné filmy, hraná tvorba, dokumenty, koncerty a tiež výtvarné umenie. Dejiskami festivalu sú kinosála Pamätník SNP, Cinemax Europa, Záhrada a Klub 77. Vstupenky sa budú dať kúpiť iba na mieste.

"Tento rok sme sa snažili urobiť filmový program nielen pre artové publikum. Stále ideme po kvalitných snímkach, no vsadili sme aj na divácku atraktívnosť. Hudba má podobnú štruktúru ako vlani či predvlani, je to opäť veľmi pestré, takže verím, že dokážeme osloviť široké publikum. Chceli by sme na pár nocí oživiť kluby v Banskej Bystrici. Snáď sa nám to podarí aj veľmi atraktívnou cenovou politikou," uviedol programový riaditeľ festivalu Miroslav Lánik.

Otváracím filmom je sci-fi triler Gravitácia (2013) s Georgeom Clooneym a Sandrou Bullock v hlavných úlohách. Snímku mexického režiséra Alfonsa Cuaróna, ktorá mala svetovú premiéru koncom augusta na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, premietnu v 3D o 18:45 v Cinemaxe Europa.

Video: Trailer k filmu Garavitácia


Festival ponúkne aj ďalšie zahraničné snímky - Post tenebras lux (2012) Dozvuky (2012), Čo keby sme žili spoločne? (2013), The Doors - When You're Strange (2009), Toto nie je Kalifornia (2012), Liv & Ingmar (2012) a oscarový dokument Pátranie po Sugar Manovi (2012). Z česko-slovenskej tvorby budú mať návštevníci možnosť vidieť filmy ako Môj pes Killer (2013), Nový život (2013), Zamatoví teroristi (2013), Revival (2013), Kauza Cervanová (2013), Sneh (2013) alebo Zázrak (2013). Špecialitou budú dve pásma, v ktorých svoju tvorbu predstavia dvaja mladí dokumentaristi - Marek Janičík a Braňo Vincze.

Výtvarnú časť festivalu bude tvoriť výstava s názvom ArtD. No1 - Umelci stitulom artis doctor, ktorá priblíži diela prvých absolventov doktorandského štúdia VŠVU. O hudobné vystúpenia sa na Barbakane postarajú The Boxettes, Nat Osborn Band, Wattican Punk Ballet, AMO, Ear Drum Kru, Plastic Swans, Walter Schnitzelsson, VECmiZlokot či Martin a Marián Geišbergovci.

Informácie agentúre SITA poskytol PR manažér festivalu Ján Papač.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Festival súčasného tanca Bratislava v pohybe otvára Teresa Nieto
<< predchádzajúci článok
Katy Perry plánovala vydať album Prism až v roku 2014