17. augusta 2009

Barcelona vyhrala prvý duel superpohára na pôde Bilbaa

Futbalisti FC Barcelona vyhrali v nedeľňajšom prvom zápase Španielskeho superpohára na pôde Athletica Bilbao 2:1 (1:0). Domáci išli do vedenia v závere prvého polčasu po góle Óscara de Marcosa, ktorý ...

BILBAO 17. augusta (WEBNOVINY) - Futbalisti FC Barcelona vyhrali v nedeľňajšom prvom zápase Španielskeho superpohára na pôde Athletica Bilbao 2:1 (1:0). Domáci išli do vedenia v závere prvého polčasu po góle Óscara de Marcosa, ktorý sieť katalánského veľkoklubu napol v 44. minúte. Barcelona po zmene strán v priebehu desiatich minút (58. - 68.) dvoma gólmi skóre duelu otočila a pred odvetou, ktorá sa bude na Nou Campe hrať v nedeľu 23. augusta (22.00 h SELČ), je bližšie k celkovému triumfu. Autormi jej gólov boli Xavi Hernández a Pedro Rodríguez Ledesma. Hostia nastúpili do odvety tohtoročného finále Copa del Rey na štadióne San Mamés bez špílmachrov Lionela Messiho a Andrésa Iniestu a novej akvizície Zlatana Ibrahimoviča, čo na ofenzíve Barcelony najmä v prvom polčase zanechalo stopy. Nie celkom fit bol navyše Thiery Henry, ktorý hral napriek problémom s achilovkou. "Všetko perfektne klapalo, spoluhráči boli skvelí, iba sme nemohli streliť gól. Veríme, že doma predvedieme pekný futbal a získame trofej," povedal po zlepšení v druhej časti hry Pedro Rodríguez, ktorý najskôr prihral na gól Xaviho Hernándeza a potom si obaja úlohy vymenili. Baskovia teraz potrebujú na Nou Campe zvíťaziť najmenej 2:0, aby získali prvú trofej od roku 1984, kedy dvíhali nad hlavu práve Španielsky superpohár. "Musíme to skúsiť, dáme do toho všetko," vyhlásil obranca Bilbaa Aitor Ocio.

Úradujúci španielsky aj európsky klubový šampión sa uchádza o národný superpohár jubilejný 15. raz a zatiaľ má vyrovnanú bilanciu 7:7. Naposledy sa radoval v roku 2006 zásluhou úspechu v mestskom derby proti Espanyolu (0:1, 3:0). Barcelončania môžu získať do konca začínajúceho sa ročníka až 6 trofejí: národný a Európsky (28. augusta v Monaku s ukrajinským víťazom Pohára UEFA 2008/2009 Šachťorom Doneck) superpohár a pohár zo zimných MS klubov FIFA musia pridať k trom, ktoré budú obhajovať (La Liga, Copa del Rey, Liga majstrov).