08. septembra 2010

BASKETBAL-MS: Súpermi Srbov v semifinále Turci

Prvú semifinálovú dvojicu na majstrovstvách sveta v basketbale mužov v Turecku vytvorili Srbi a domáci Turci. Srbskí reprezentanti si v úvodnom stredajšom štvrťfinále poradili s ...

bez nazvu Foto: SITA/AP

ISTANBUL 8. septembra (WEBNOVINY) - Prvú semifinálovú dvojicu na majstrovstvách sveta v basketbale mužov v Turecku vytvorili Srbi a domáci Turci. Srbskí reprezentanti si v úvodnom stredajšom štvrťfinále poradili s úradujúcimi majstrami sveta aj Európy Španielmi 92:89 (49:41). Vo večernom súboji potom Turci jednoznačne zdolali Slovincov 95:68 (50:31) a na šampionáte sú naďalej nezdolaní.

Srbskí basketbalisti odplatili Španielom vlaňajšiu hladkú prehru vo finále majstrovstiev Európy v Katoviciach (63:85), zverenci Dušana Ivkoviča sa medzi kvartetom najlepších na majstrovstvách sveta sa ocitli prvýkrát od roku 2002. Srbské víťazstvo bolo zaslúžené, hoci sa zrodilo v nanajvýš dramatickej koncovke. Mladí srbskí hráči si po väčšinu stretnutia udržiavali niekoľkobodový náskok a favorizovaní Španieli sa prvýkrát ujali vedenia až v 23. min (51:49), keď sa zaskvel ich 27-bodový strelec Juan Carlos Navarro. Na začiatku záverečnej štvrtiny už Srbi opäť viedli o 5 bodov (69:64) a keď tri a pol minúty pred sirénou Duško Savanovič po jednej zo svojich piatich trojok upravil na 86:78, zdalo sa, že srbskí háči si koncovku postrážia. Španieli sa však vydali na stíhaciu jazdu a 25 sekúnd pred koncom Marc Gasol smečom vyrovnal na 25:25. V samom závere však zobral osud zápasu do svojich rúk Miloš Teodošič. Rozohrávač gréckeho Olympiakosu tri sekundy pred koncom ďalekonosným trojkovým pokusom a ešte cez brániaceho Garbajosu rozhodol o postupe Srbov do semifinále. „Hrali sme poctivo a koncentrovane po celých 40 minút. Len takýmto výkonom sme totiž mohli zdolať Španielov, ktorí majú v tíme viacero skvelých individualít,“ komentoval srbský hrdina Teodošič. „Často nám v tomto stretnutí zlyhávala obrana a súper mal dobré percento streľby najmä z trojbodovej vzdialenosti. Prehrali sme, ale som hrdý na to, ako sme bojovali až do konca,“ poznamenal najlepší španielsky strelec Navarro.

Slovinci viedli v 3. min 10:9, ale odvtedy už držali taktovku zápasu v rukách pevne domáci basketbalisti. Do konca prvej štvrtiny si vybudovali 13-bodový náskok (27:14) a pred záverečnou desaťminútovkou už viedli o 28 bodov (71:43). Napokon sa zaplnená istanbulská aréna takmer dočkala stovky. Suverénne hrajúcim domácim chýbalo len 5 bodov. Turci hostia vrcholné podujatie po 9 rokoch a zatiaľ smerujú za podobným úspechom ako na ME 2001, keď sa ich púť skončila až prehrou vo finále. Vo štvrtok sú na programe zostávajúce dva štvrťfinálové súboje: USA - Rusko (17.00) a Litva - Argentína (20.00).