21. apríla 2008

BASKETBAL-NBA: Detroit prekvapujúco nestačil na Philadelphiu

Boston, Los Angeles Lakers a Orlando potvrdili úlohu favoritov a ujali sa vo svojich sériách vedenia 1:0 na zápasy

Druhým hracím dňom pokračovalo v nedeľu prvé kolo play off zámorskej basketbalovej ligy. V prvých zápasoch potvrdila rolu favorita trojica Boston, Los Angeles Lakers a Orlando, ktorá si podľa predpokladov poradila s Atlantou (104:81), Denverom (128:114) a Torontom (114:100). Zrodilo sa však aj prvé veľké prekvapenie, keď výhodu domáceho prostredia nevyužil druhý najlepší tím základnej časti Detroit, ktorý nečakane nestačil na Philadelphiu (86:90).

Pistons stratili v súboji so 76-ers 15-bodový náskok a doplatili na mierne podcenenie súpera. Nepomohol im ani kvalitný výkon Rasheeda Wallacea, ktorý nazbieral 24 bodov, 9 doskokov a úctyhodných 7 blokov. Jeden z lídrov Pistons však nepremenil dôležitý pokus spod koša, ktorým mohol v závere vyrovnať na 88:88. "Beriem to na seba. Na to neexistuje ospravedlnenie," povedal nahnevaný Wallace.
Celtics bez väčších problémov zdolali Hawks, keď vyhrali všetky štyri štvrtiny. "Zvíťazili sme, ale viem, že niektoré veci na oboch koncoch palubovky môžeme robiť inak," očakáva zlepšenie v ďalších dueloch tréner Bostonu Doc Rivers. Premiéru v play off si odkrútil rozohrávač domácich Rajon Rondo, keď zaznamenal 15 bodov a 9 asistencií.
Magic si v súboji proti Raptors vybojovali dôležitý, až 20-bodový náskok už v prvej desaťminútovke (43:23) a v ďalšom priebehu si už víťazstvo nenechali prekĺznuť pomedzi prsty. Hviezdou večera bol Dwight Howard, ktorý sa prezentoval 25 bodmi a 22 doskokmi. "Cítil som sa veľmi dobre, bolo to skvelé. Takmer sa mi do očí vtisli aj slzy," povedal líder Orlanda o svojom prvom zápase vo vyraďovacích bojoch v profilige.
Lakers síce zdolali Nuggets až 14-bodovým rozdielom, ale diváci sa mohli počas celého stretnutia baviť a jeho priebeh vôbec nebol jednoznačný. Hostia dokázali zmazať 10-bodový náskok domácich z prvej štvrtiny a dlho sa duel vyvíjal ako na hojdačke. Rozhodujúca bola až tretia štvrtina, ktorú Lakers vyhrali 39:22. Vynikajúci duel odohral center Pau Gasol, pre ktorého to bolo po 12 prehratých dueloch play off v drese Memphisu vôbec prvé víťazstvo vo vyraďovacích bojoch. Španielsky pivot nazbieral 36 bodov pri streľbe 14/20 z poľa a 8/8 z hranice trestného hodu, k tomu pridal 16 doskokov a iba 2 asistencie ho delili od triple-double. "Všetci hráči nášho tímu hrali výborne a ja som iba jedným z nich. Je to skvelý pocit konečne sa dočkať víťazstva," priznal Gasol. Najväčšej hviezde Lakers Kobemu Bryantovi sa dlho nedarilo, po prvej polovici mal na konte iba 4 body, no v druhej časti sa postupne rozohral a nakoniec sa jeho konto rozrástlo na 32 bodov. V drese hostí odohrali veľmi vydarený zápas dvaja náhradníci Linas Kleiza a J.R. Smith, ktorí spolu nastrieľali 38 bodov.

Výsledky - nedeľa:
Východná konferencia - štvrťfinále:
Boston (1) - Atlanta (8) 104:81 - stav série 1:0
Najviac bodov: R. Allen 18, Garnett 16 (10 doskokov), Pierce 16 - Horford 20 (10 doskokov), J. Johnson 19, Childress 10, štvrtiny: 29:21, 20:19, 24:15, 31:26, 18 624 divákov

Detroit (2) - Philadelphia (7) 86:90 - stav série 0:1
Najviac bodov: R. Wallace 24, Billups 14, Hamilton 13 - A. Miller 20, W. Green 17, Iguodala 16, štvrtiny: 27:22, 24:16, 19:25, 16:27, 22 076 divákov

Orlando (3) - Toronto (6) 114:100 - stav série 1:0
Najviac bodov: D. Howard 25 (22 doskokov), Nelson 24, Türkoglu 21 - A. Parker 24, Bosh 21, Kapono 18, štvrtiny: 43:23, 17:24, 25:28, 29:25, 17 519 divákov

Západná konferencia - štvrťfinále:
Los Angeles Lakers (1) - Denver (8) 128:114 - stav série 1:0
Najviac bodov: P. Gasol 36 (16 doskokov), Bryant 32, Odom 17 (14 doskokov) - Anthony 30 (12 doskokov), Iverson 30, Kleiza 23, štvrtiny: 26:22, 32:34, 39:22, 31:36, 18 997 divákov