01. septembra 2009

Beck prehral v 1. kole, hoci viedol 2:0 na sety

Slovenský tenista Karol Beck prehral v utorňajšom stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (31. augusta - 13. septembra, celková ...

NEW YORK 1. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Karol Beck prehral v utorňajšom stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (31. augusta - 13. septembra, celková dotácia 21,664 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) s takisto nenasadeným Argentínčanom Máximom Gonzálezom v ich premiérovom vzájomnom súboji za 190 minút frustrujúco 6:2, 6:1, 1:6, 4:6, 3:6.

Dvadsaťsedemročného zvolenského rodáka Becka môže premrhanie veľmi sľubného náskoku mrzieť o to viac, že medzi najlepšími 64 by si zmeral sily "len" s Jessem Wittenom. Domáci kvalifikant vyradil Rusa Igora Andrejeva nasadeného ako dvadsiateho deviateho šokujúco poľahky 6:4, 6:0, 6:2. Dvadsaťšesťročný Američan pritom figuruje v počítačovom poradí až na 276. poste a nikdy nebol nad 171. priečkou, ktorú dosiahol už v decembri 2006.

Beck, ktorého trénuje Ján Krošlák a v rebríčku je 96., odvrátil hneď v úvodnom geme dva brejkbaly 26-ročného Máxima Gonzáleza a následne sám premenil svoj prvý. Z náskoku 2:0 sa však dlho neradoval. Neodvrátil totiž tretiu hrozbu v treťom geme a nestačil mu rovnaký počet možností vo štvrtom - 2:2. Víťaz júlového challengeru ATP v španielskom Pozoblancu sa však nenechal vyviesť z konceptu a napokon od tohto momentu získal až 8 hier bez prerušenia, čím zdanlivo definitívne nalomil odpor antuku preferujúceho 79. muža renkingu.

Strata podania na 1:4 v druhom sete bola len drobnou komplikáciou v tejto fáze. Výraznejšiu už predstavoval stav 0:2 v treťom dejstve i nasledujúce dianie. Slovák totiž nezužitkoval dva brejkbaly, a hoci pri skóre 0:3 vymazal dokonca tri, nedokázal sa v šiestej hre vyhnúť ešte jednému odovzdaniu podania a pokračovaniu - 6:2, 6:1, 1:6. Vo štvrtom dejstve prehral Beck svoj servis na 3:4 po tom, ako premrhal dovedna štyri brejkové možnosti. Pri skóre 4:5 si ešte vynútil zhodu, túto časť však už nezachránil. V rozhodujúcom sete opäť mal k dispozícii dva brejkbaly, čoskoro však prehrával 1:3 a neskôr dokonca 2:5. Argentínsky reprezentant González, ktorý vlani v New Yorku uhral proti Švajčiarovi Rogerovi Federerovi len 6 gemov, síce potom nezvládol úvodné podávanie na víťazstvo v celom dueli (vrátane mečbalovej príležitosti po vyrovnaní z 15:40), ale na reparát už ani nemusel čakať - vybojoval si totiž ďalší brejk.

Karol Beck, jediný slovenský mužský zástupca v hlavnej súťaži dvojhry v New Yorku, hral na US Open šiesty raz. Vlani sa lúčil v 2. kole kvalifikácie proti Nemcovi Philippovi Petzschnerovi. Stále najlepšie vystúpenie Becka vo Flushing Meadows sa spája s rokom 2004 a postupom do osemfinále.

Koncom júna sa mu podarilo prebojovať sa do 2. kola ako tzv. lucky loserovi na tráve v londýnskom Wimbledone, keď po nahradení Cyperčana Marcosa Baghdatisa prekvapil favorizovaného španielskeho ľaváka Feliciana Lópeza a za 3:45 h triumfoval po odvrátení mečbalu. V ďalšom päťsetovom maratóne potom nestačil na iného Španiela Nicolasa Almagra.
Beck v hlavnej singlovej súťaži na grandslamových turnajoch absolvoval už štvrtý päťsetový zápas v rade - tri z nich prehral. V newyorskom 1. kole v sezóne 2005 podľahol Fínovi Jarkkovi Nieminenovi. Teraz využil iba 7 z 23 brejkbalov (súper 8 z 18) a nič mu nebolo platné, že bol lepší v počte získaných fiftínov (142:140). Osem es nepríjemne vyvážil pätnástimi dvojchybami.

Dvojhra mužov - 1. kolo:
Máximo González (Arg.) - Karol Beck (SR) 2:6, 1:6, 6:1, 6:4, 6:3 za 190 minút (39, 28, 36, 45, 42)

Safinová sa dostala zo stavu 0:3 v treťom sete na US Open