17. decembra 2017

BEH NA LYŽIACH: Kläbo a Björgenová vyhrali stíhačku v Dobbiacu

Na snímke nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová.

Na snímke nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Foto: TASR/AP
Dobbiaco 17. decembra (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa stala víťazkou nedeľňajších stíhacích pretekov na 10 km klasickou technikou v rámci Svetového pohára v talianskom Dobbiacu. Krajanku Ingvild Flugstad Östbergovú predstihla po dráme o 0,3 sekundy. Tretia skončila ďalšia Nórka Heidi Wengová s odstupom len 0,8 sekundy.

Dobre začala Švédka Charlotte Kallová, ktorá v sobotu vyhrala korčuliarsku desiatku a upevnila si vedenie vo SP. Ešte po polovici pretekov viedla, ale potom nestačila na vysoké tempo Nóriek. Rozhodol dramatický finiš. Nórky dominovali, obsadili prvých 5 miest, Kallová bola šiesta. Pre 37-ročnú Björgenovú to bolo rekordné 112. víťazstvo vo SP. Slovensko nemalo zastúpenie.

Po sobotňajšom desiatom mieste si opäť napravil chuť Nór Johannes Hösflot Kläbo nedeľňajším triumfom v klasickej stíhačke na 15 km. Vyhral o 1,9 sekundy pred Sergejom Usťugovom z Ruska a Kazachom Alexandrom Poltoraninom. Dvadsaťjedenročný Kläbo vyhral siedmykrát v tejto sezóne a suverénne vedie priebežné poradie SP.

výsledky:

ženy - stíhacie preteky klasicky na 10 km: 1. Marit Björgenová 25:19,3 min., 2. Ingvild Flugstadová Östbergová +0,3 s., 3. Heidi Wengová +0,8, 4. Astrid Uhrenholdtová Jacobsenová +21,5, 5. Ragnhild Hagová (všetky Nór.) +31,8, 6. Charlotte Kallová (Švéd.) +41,9, 7. Jessica Digginsová (USA) +53,6, 8. Natalia Neprajevová (Rus.) +54,2

poradie SP (po 10 z 31 pretekov): 1. Kallová 610 bodov, 2. Östbergová 512, 3. Wengová 506, 4. Björgenová 493, 5. Hagová 480, 6. Digginsová 334

muži - stíhacie preteky klasicky na 15 km: 1. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 33:31,1, 2. Sergej Usťugov (Rus.) +1,9, 3. Alexej Poltoranin (Kazach.) +4,5, 4. Alexander Bezsmertnych (Rus.) +9,7, 5. Matti Heikkinen (Fín.) +9,8, 6. Maurice Manificat (Fr.) +10,7, 7. Hans Christer Holund (Nór.) +11,1, 8. Dario Cologna (Švaj.) +11,8

poradie SP (po 10 z 31 pretekov): 1. Kläbo 752, 2. Manificat 428, Alexander Bolšunov (Rus.) 402, 4. Usťugov 382, 5. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 374, 6. Alex Harvey (Kan.) 343