Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. mája 2007

Bezpečnosť Mochoviec bude hodnotiť firma VÚJESpoločnosť VÚJE, a.s. zabezpečí pre Slovenské elektrárne, a.s. (SE) periodické hodnotenie bezpečnosti Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Spoločnosti podpísali zmluvu za takmer 21 mil. Sk v marci ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) - Spoločnosť VÚJE, a.s. zabezpečí pre Slovenské elektrárne, a.s. (SE) periodické hodnotenie bezpečnosti Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Spoločnosti podpísali zmluvu za takmer 21 mil. Sk v marci tohto roku. Do tendra sa okrem trnavskej firmy VÚJE prihlásili ešte dve spoločnosti. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených spoločnosťou, VÚJE vyhrala tento tender vďaka najnižšej ponúkanej cene na tento projekt.

Jadrová elektráreň v Mochovciach má v súčasnosti funkčné prvé dva bloky s výkonom po 440 megawattov. Tretí a štvrtý blok sa odčlenil od jadrovej elektrárne EMO 1. júla 2001 a zriadil sa nový závod SE-MO34. Výstavba tretieho a štvrtého bloku EMO sa na jeseň roku 1992 z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov pozastavila. Na výstavbu 3. a 4. bloku EMO sa do konca augusta 2004 vynaložilo 19,9 mld. Sk vrátane úrokov z úverov a bankových poplatkov. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Slovenské elektrárne, a.s. (SE), v ktorých majoritný 66-percentný podiel drží talianska firma Enel, v apríli vyhlásili tender na dodávateľa dostavby EMO. SE plánujú tretí blok EMO napojiť na sieť začiatkom roka 2012, pričom komerčne by mal tento blok začať dodávať elektrinu v septembri toho istého roku. Štvrtý blok by mal začať dodávať elektrickú energiu o pol roka neskôr ako blok tretí.

Talianska spoločnosť Enel vstúpila do SE ako 66-percentný akcionár koncom apríla minulého roku. Enel zaplatil za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií elektrární zostáva v rukách Fondu národného majetku SR.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V najbližšom čase sa daň z príjmu znižovať nebude
<< predchádzajúci článok
V Palerme najali 110 vodičov autobusov bez oprávnenia

Bezpečnosť Mochoviec bude hodnotiť firma VÚJE - diskusné fórum čitateľov