28. februára 2017

Björgenová triumfovala na 10 km klasicky, Procházková skončila 22.

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová.

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Foto: TASR/AP
Lahti 28. februára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala už svoju 16. zlatú medailu na svetových šampionátoch. V utorok na MS v Lahti suverénne triumfovala v pretekoch na 10 km klasicky časom, v cieli mala náskok 41 sekúnd na obhajkyňu titulu Charlotte Kallovú zo Švédska.

Bronz vybojovala ďalšia Nórka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+55,5). Slovenská reprezentantka Alena Procházková obsadila 22. pozíciu s mankom 2:19,2 min a zaznamenala svoj najlepší výsledok na prebiehajúcich MS.

Björgenová bola najrýchlejšia na všetkých medzičasoch a jej náskok na konkurenciu neustále narastal. Po šiestich kilomteroch mala na Kallovú k dobru už viac ako 20 sekúnd a bolo jasné, že rozšíri svoju rekordnú zbierku zo šampionátov. Tridsaťšesťročná bežkyňa, ktorá sa do bielej stopy vrátila po narodení syna Mariusa a materských povinnostiach, tak má z MS už 16 zlatých, päť strieborných a tri bronzové medaily. V Lahti predtým vyhrala v sobotu skiatlon.

"Som veľmi spokojná, preteky mi vyšli na jednotku. Dobrý pocit som mala už pri testovaní lyží, išli mi dnes naozaj perfektne. Trochu ma na začiatku prenasledovala nervozita, ale opadlo to a najmä v druhom kole som nazbierala na súperky náskok. Desaťkilometrovú trať mám naozaj rada," povedala v cieli Björgenová.

V Lahti sa v utorok výrazne oteplilo až do plusových hodnôt a Procházkova si vo svojom záverečnom vystúpení išla pre najlepší výsledok. Po 31. mieste v šprinte voľne a 34. priečke v skiatlone sa tentoraz zmestila do elitnej tridsiatky. V pretekoch postupne stpňovala tempo, v druhom okruhu sa zlepšila o deväť miest a solídny finiš pre ňu znamenal 22. priečku.

Basketbalisti Interu majú novú posilu: Stal sa ňou Američan Walker
KHL: Vladivostok zdolal Omsk po predĺžení a vyrovnal stav série