Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2009

Bogota a Washington podpísali dohodu o vojenskej prítomnostiKolumbia a Spojené štáty podpísali v piatok dohodu, na základe ktorej budú mať Američania prístup na kolumbijské vojenské základne. Dohoda vyvolala v regióne zmiešané reakcie. Úplný text ...Zdieľať
BOGOTA 30. októbra (WEBNOVINY) - Kolumbia a Spojené štáty podpísali v piatok dohodu, na základe ktorej budú mať Američania prístup na kolumbijské vojenské základne. Dohoda vyvolala v regióne zmiešané reakcie. Úplný text kontroverzného dokumentu, ktorý okrem iného predpokladá zapojenie sa Američanov do boja proti gerilovým vojskám a drogovým priekupníkom, nie je prístupný pre médiá. Podľa ministerstva zahraničných vecí dokument podpísali na krátkej slávnosti za zatvorenými dverami v Bogote v piatok o 13:00 SELČ šéf kolumbijskej diplomacie Jaime Bermudez a miestny americký veľvyslanec William Brownfield.


Dohoda už v júli vyvolala medzi krajinami v Latinskej Amerike rozruch. Venezuelský prezident Hugo Chávez ju okomentoval slovami, že "nad kontinentom zaviali vojnové vetry". K nespokojnosti sa pripojili aj Ekvádor a Bolívia. Podľa nich je rozmiestnenie Američanov podozrivo rozsiahle na to, aby bolo iba formálnou záležitosťou.

Na základe 10-ročnej zmluvy bude mať americké vojsko na území Kolumbie k dispozícii sedem strategických vojenských základní. Tie sú rozmiestnené v regiónoch na hraniciach s Venezuelou, Ekvádorom, Brazíliou, Peru a Panamou. Washington môže na základne dohody vyslať maximálne 800 vojakov a 600 civilistov.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Teherán chce o jadrovej dohode ešte rokovať
<< predchádzajúci článok
Priemyselný a technologický park v Trnave začnú stavať v novembri

Bogota a Washington podpísali dohodu o vojenskej prítomnosti - diskusné fórum čitateľov