Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2007

Boj proti terorizmu nesmie porušovať ľudské právaVlády a európske inštitúcie často odpovedali na teroristické útoky opatreniami, ktorých riziko pre ľudské práva nebolo dostatočne prediskutované. Vyplýva to z návrhu rezolúcie ...Zdieľať

PARÍŽ/ BRUSEL 30. novembra (WEBNOVINY) - Vlády a európske inštitúcie často odpovedali na teroristické útoky opatreniami, ktorých riziko pre ľudské práva nebolo dostatočne prediskutované. Vyplýva to z návrhu rezolúcie Európskeho parlamentu (EP), ktorý v piatok schválili členovia Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Výbor v texte, o ktorom budú poslanci hlasovať na decembrovej schôdzi v Štrasburgu, po prvý raz analyzuje protiteroristickú politiku Európskej únie (EÚ).

Európsky parlament bude podľa dokumentu žiadať európske inštitúcie a vlády členských štátov, aby vyhodnotili „pozitívne a negatívne stránky prijatých zákonov,“ ktoré podľa výboru často porušujú právo na súkromie alebo spravodlivý proces. EP sa zároveň obáva možného zneužitia súkromných informácii, ktoré sa nachádzajú v rozličných európskych databázach, vrátane schengenského informačného systému.

Poslanci chcú tiež žiadať, aby európske tajné služby na európskej úrovni zdieľali svoje informácie a aby boli kontrolované cez demokratické a parlamentné mechanizmy. Iba tak sa podľa výboru EÚ môže vyhnúť škandálom, ktoré mala na európskom území americká CIA, obvinená Radou Európy z nelegálneho zadržiavania a vydávania väzňov.

Na záver dokument vyzýva členské štáty, aby prispeli k „prevencii radikalizmu a presadzovali integráciu cudzincov cez medzikultúrny dialóg.“ Poslanci chcú za týmto účelom vyzvať EÚ, aby vytvorila viac priestoru pre študijné pobyty študentov z moslimských krajín a financovala slobodné média v týchto krajinách.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Parlament bude hlasovať o rozpočte aj dôvere vláde
<< predchádzajúci článok
Generálny štrajk v Taliansku ochromil dopravu

Boj proti terorizmu nesmie porušovať ľudské práva - diskusné fórum čitateľov