Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

14. januára 2020

Boršov nad Vltavou mal problém s diviakmi, vypudili ich tigrím močomŠpeciálnu techniku na odplašenie diviakov zvolili predstavitelia obce na juhu Čiech, kde sa tieto zvieratá zvykli v poslednom čase nerušene prechádzať a ľakať jej obyvateľov.Zdieľať
Boršov nad Vltavou mal problém s diviakmi, vypudili ich tigrím močom

Okolie jednotlivých domov aj celej dediny postriekali umelo vyrobeným tigrím močom.

Diviaky sa prechádzali medzi domami

Ako informovala Česká televízia, táto technika slávi zatiaľ veľký úspech. Diviaky boli až doteraz pre obyvateľov Boršova nad Vltavou neďaleko Českých Budějovíc nočnou morou.

„Sú sťažnosti ako od poľnohospodárov, tak aj od občanov. Prasatá chodia za stravou až k obývaným oblastiam,“ popisoval ešte nedávno situáciu miestny poľovník Rudolf Grmela.

Diviaky sa podľa neho v obci bežne prechádzali medzi domami.

Nový prípravok spoľahlivo funguje

Podobné skúsenosti mali v posledných rokoch často aj v iných okolitých obciach, minulý rok behal diviak dokonca aj po centre Českých Budějovíc.

Ako sa však zdá, nateraz je situácia vyriešená a nový prípravok spoľahlivo funguje. O synteticky vyrobený tigrí moč už podľa ČT prejavili záujem aj iné obce a tiež vedenie zoologickej záhrady z Hluboké nad Vltavou.

Ako však upozorňuje zamestnanec tejto zoo Roman Kössl, z dlhodobého hľadiska môže byť problém v tom, že diviaky si na pach tigrieho moču zvyknú a prestanú sa ho báť. „Prasatá sú veľmi inteligentné a môžu si rýchlo zvyknúť, ak zistia, že skutočné nebezpečenstvo neexistuje,“ hovorí Kössl.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predsedom Filmového festivalu v Cannes bude ako prvý černoch Spike Lee
<< predchádzajúci článok
Pohoda 2020: Na Pohode 2020 vystúpi švédska electro-popová ikona Lykke Li.

Boršov nad Vltavou mal problém s diviakmi, vypudili ich tigrím močom - diskusné fórum čitateľov