Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. mája 2010

Bratislavu znovu oslobodia v piatok


Tagy: Bratislava

Konanie 3. ročníka veľtrhu IDEB spadá do termínu 65. výročia ukončenia Druhej svetovej vojny v Európe. V kontexte tejto historickej udalosti je pripravený atraktívny sprievodný program. ...Zdieľať
boje o bratislavu Foto: Archív Incheba

BRATISLAVA 6. mája - Konanie 3. ročníka veľtrhu IDEB spadá do termínu 65. výročia ukončenia Druhej svetovej vojny v Európe. V kontexte tejto historickej udalosti je pripravený atraktívny sprievodný program. Návšteva samotného veľtrhu je umožnená len dospelým, avšak v piatok 7.5. o 13-tej hodine sa brány výstaviska otvoria aj deťom v sprievode plnoletej osoby. Na voľnej ploche od Viedenskej cesty prebehnú ukážky historických bojov, ktoré zrekonštruujú priebeh oslobodenia Bratislavy.

V hereckej rekonštrukcii dobových bojov z obdobia sklonku Druhej svetovej vojny členovia klubov vojenskej histórie pod vedením Klubu vojenskej histórie Slovensko znázornia historicky verne ukážku bojov o mesto Bratislava. Herci oblečení do dobových uniforiem rôznych druhov vojsk Sovietskej armády, Wehrmachtu a miestnej nemeckej domobrany – Volkssturmu budú bojovať s množstvom ľahkých pechotných zbraní v ruke. Tieto zbrane pochádzajú z obdobia Druhej svetovej vojny a sú vo vlastníctve zberateľov - členov klubov vojenskej histórie.

V ukážke sa predstavia aj historické vojenské vozidlá a iná technika, poskytnutá Slovenským klubom historických vojenských vozidiel a Klubom vojenskej histórie Carpathia, napríklad vozidlá Sd. Kfz10 Demag, Kfz.15 Horch, HK 101 Kettenkrad, Kdf 82 Kubelwagen, Gaz 64 Čapajev, Jeep Willys, vojnové motocykle BMW 71 a M72, kanón Pak 35/36, mínomety sGrW34 a BM37. Diváci sa môžu tešiť aj na zaujímavé pyrotechnické efekty, ktoré ozvláštnia priebeh rekonštrukcie bojov.

Organizátori podujatia IDEB 2010 si tak spolu s členmi klubov vojenskej histórie a vojenskými veteránistami dôstojne pripomenú pamätné májové dni spred 65 rokov, keď boli porazené zvyšky nemeckej armády a v Európe zavládol vytúžený mier.

Upozornenie: deti v sprievode dospelých osôb môžu sledovať sprievodný program na exteriérových plochách výstaviska (polygón a voľná plocha E) v piatok od 13:00 hod. Do výstavných hál deťom vstup umožnený nebude.

Vstupné na sprievodný program „Ukážky historických bojov oslobodenia Bratislavy“:

Deti do 15 rokov: zdarma
Deti nad 15 rokov a dospelí: 5 EUR
Parkovné: 5 EUR

Tagy: Bratislava
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bežci a korčuliari vytlačia dopravu z centra
<< predchádzajúci článok
Šafárikovo námestie čaká výluka električiek

Bratislavu znovu oslobodia v piatok - diskusné fórum čitateľov