Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. novembra 2011

Brazílska armáda získala kontrolu nad najväčším slumom v RiuBrazílska armáda v nedeľu obkľúčila jeden z najväčších juhoamerických slumov v Riu de Janeiro s cieľom stabilizovať bezpečnostnú situáciu v chudobnej časti brazílskej metropoly.Zdieľať
rio de janeiro RIO DE JANEIRO 13. novembra (WEBNOVINY) - Brazílska armáda v nedeľu obkľúčila jeden z najväčších juhoamerických slumov v Riu de Janeiro s cieľom stabilizovať bezpečnostnú situáciu v chudobnej časti brazílskej metropoly.


Armáda za týmto účelom nasadila tritisíc vojakov, helikoptéry a obrnené vozidlá. Ich nedeľňajšia operácia, pri ktorej nebol nikto zranený, sa uskutočnila v rámci príprav druhého najväčšieho mesta v 193-miliónovej Brazílii na blížiace sa futbalové majstrovstvá sveta a olympijské hry.

Guvernér štátu Rio de Janeiro Sergio Cabral označil akciu za veľký úspech a o jej priaznivom výsledku informoval aj prezidentku Dilmu Rousseffovú.

Slumové obydlia v Riu, v ktorých žijú státisíce chudobných obyvateľov, majú vysokú mieru kriminality, šíria sa v nich infekčné choroby a ľudia nemajú prístup k elektrine či pitnej vode. Slumom vládnu skupiny predávajúce drogy, polícia však žiadneho z odhadovaného počtu 200 dílerov v nedeľu okupovanom slume Rocinha nezadržala.

Rocinha, ktorú už 30 rokov ovládajú drogoví bossovia, sa považuje za základňu narkomafie. Rozsiahlu kampaň s cieľom obnoviť bezpečnosť metropoly začali úrady v roku 2008. V približne tisícke slumov žije takmer štvrtina zo 6,3-miliónovej populácie druhého najväčšieho brazílskeho mesta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Indonéziu zasiahlo silné zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Pri výbuchu v paneláku zomrel jeden človek

Brazílska armáda získala kontrolu nad najväčším slumom v Riu - diskusné fórum čitateľov