Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

21. marca 2013

Briti bojujú proti kríze, znížia daň na pivoVeľká Británia zníži spotrebnú daň na pivo o jedno penny. Tamojší minister financií George Osborne presadil svoj návrh, ktorý by mal pomôcť nielen milovníkom "tekutého ...Zdieľať
pivo LONDÝN 21. marca (WEBNOVINY) - Veľká Británia zníži spotrebnú daň na pivo o jedno penny.


Tamojší minister financií George Osborne presadil svoj návrh, ktorý by mal pomôcť nielen milovníkom "tekutého chleba", ale najmä majiteľom pohostinstiev. Do platnosti by mal vstúpiť v nedeľu.

Od roku 2008 platilo v krajine pravidlo, že spotrebná daň na pivo sa každoročne zdvihne o mieru inflácie a k tomu dve percentá. Tento návrh labouristov mal platiť do roku 2015. Odvtedy sa však daň na obľúbený alkoholický nápoj zvýšila o takmer 42 percent.

"Zastavíme zvyšovanie spotrebných daní z piva," cituje agentúra Reuters slová ministra počas prejavu v parlamente, ktorý si vyslúžil búrlivé ovácie nielen od svojich spolustraníkov.

Zníženie spotrebnej dane má pomôcť spotrebiteľom v čase zavádzania úsporných opatrení a tiež pohostinstvám a pubom v konkurenčnom boji s lacnými obchodnými reťazcami.

Od roku 2008 bolo v krajine zatvorených takmer 6000 podnikov, priemerne 18 každý týždeň. "Je to vynikajúca správa," potešila sa novinke predsedkyňa britského združenia Beer & Pub Brigid Simmondová: "Zvyšovanie spotrebnej dane na pivo poškodilo britský pivný priemysel."

Podľa výskumu Oxford Economics zrušenie automatického zvyšovania spotrebnej dane z piva ušetrí viac ako 5000 pracovných miest. Celkovo pracuje v britskom pivnom priemysle cez milión ľudí.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Boj proti psom pokračuje, poslanci nezakázali žiadne plemeno
<< predchádzajúci článok
Sever Slovenska zasiahlo husté sneženie a silný vietor