05. júna 2009

Bryant vystrieľal Lakers prvú finálovú výhru

Basketbalisti Los Angeles Lakers lepšie zvládli úvodný finálový súboj play-off zámorskej NBA proti Orlando Magic, keď vo štvrtok v domácom prostredí zvíťazili presvedčivo 100:75 (53:43). O osude ...

LOS ANGELES 5. júna (WEBNOVINY) - Basketbalisti Los Angeles Lakers lepšie zvládli úvodný finálový súboj play-off zámorskej NBA proti Orlando Magic, keď vo štvrtok v domácom prostredí zvíťazili presvedčivo 100:75 (53:43). O osude stretnutia rozhodli druhá a tretia štvrtina, ktoré Lakers vyhrali o 12 resp. 14 bodov. V záverečnej dvanásťminútovke sa už potom iba dohrávalo. V prospech domácich hovorili oveľa väčšie skúsenosti zo špecifických finálových súbojov i výborný výkon Kobeho Bryanta (40 bodov, 8 doskokov a 8 asistencií), ku ktorému sa pridali aj spoluhráči. Lakers navyše dokázali ubrániť hlavnú hviezdu hostí Dwighta Howarda. Center Magic premenil len jeden strelecký pokus z hry a celkovo zaznamenal 12 bodov, ku ktorým pridal 15 doskokov. Druhý duel série je na programe v nedeľu v noci opäť v Staples Center v Los Angeles.

Výsledok - finále zámorskej NBA (hrá sa na 4 víťazné stretnutia): LOS ANGELES LAKERS - ORLANDO MAGIC 100:75 - stav série 1:0
Zostava a body: Fisher 9, Bryant 40, Ariza 3, P. Gasol 16, A. Bynum 9 (Odom 11 /14 doskokov/, Walton 9, Powell 3, Vujačič, S. Brown, Farmar a Mbenga) - Alston 6, C. Lee 7, Lewis 8, Türkoglu 13, D. Howard 12 /15 doskokov/ (Pietrus 14, J. Nelson 6, Gortat 4, Redick 3, Battie 2).
Úspešnosť streľby z poľa v %: 46,1:29,9, trojky: 3/9 - 8/23, TH: 15/18 - 21/29, doskoky: 55 - 41, asistencie 18 - 10, stratené lopty 8 - 8, získané lopty: 4 - 8, bloky: 7 - 8, fauly: 23 - 21, štvrtiny: 22:24, 31:19, 29:15, 18:17, 18 997 divákov.

Kto čakal, že prvý finálový duel bude vyrovnaný, mohol sa z takéhoto priebehu tešiť len do polovice druhej štvrtiny. V prvej sa oba tímy striedali vo vedení a na začiatku druhej si menší náskok vypracovali Magic. Od 4. min tejto časti hry však zaznamenali Lakers šnúru desiatich bodov v rade a z 28:33 otočili na 38:33. Od tejto chvíle nedovolili domáci hosťom priblížiť sa na menej ako štyri body a v priebehu druhej a tretej štvrtiny si vypracovali dostatočný náskok, aby si v poslednej dvanásťminútovke mohli viac zahrať aj náhradníci.

Kľúčom k úspechu bol úctyhodný výkon jedného z najlepších hráčov sveta Kobeho Bryanta, ktorý k 40 bodov pridal zhodne po 8 doskokov i asistencií. Na jeho hre bolo cítiť obrovské odhodlanie odčiniť minuloročné finále Lakers proti Bostonu, v ktorom prehrali 2:4 na zápasy. "Naozaj som veľmi chcel vyhrať úvodný duel, veľmi. Teraz musíme podržať nohu na plyne, nepreceňovať prvé víťazstvo a naďalej tvrdo pracovať,“ skonštatoval hviezdny Bryant. Napriek jeho individuálne výbornému výkonu treba jednoznačne pochváliť aj jeho spoluhráčov, ktorí mu výrazne pomáhali. Andrew Bynum, ktorý sa inak po návrate na palubovky trápi, pridal k deviatim bodom rovnaký počet doskokov, Lamar Odom sa blysol double-double a tradičnou oporou bol aj Pau Gasol. Domáci možno až nečakane dominovali pod oboma košmi, keď doskočili o 14 lôpt viac (55 - 41).

Hostia nezvládli prvý duel najmä psychicky a strelecky, veď z hry premenili len 23 zo 77 pokusov a ani trojky (8/23) tentoraz neboli z ich strany takou smrtiacou hrozbou. Výraznejšie sa nedokázal presadiť ani jeden z členov základnej päťky Magic, asi najvýraznejšie to bolo vidieť na Dwightovi Howardovi. Superman nastrieľal len 12 bodov (streľba z hry 1/6) a jeho 15 doskočených lôpt tak viac-menej nič neznamenalo. "Takto zle sme ešte asi nikdy nestrieľali. V najbližšom zápase musíme vybehnúť na palubovku s úplne iným odhodlaním a dať do hry všetko,“ skonštatoval Dwight Howard. Jeho kormidelníka Stana Van Gundyho mrzela najmä zlá obrana jeho zverencov pri clonách súpera a úplne nezvládnuté pokrývanie Bryanta. "Kobe zahral vynikajúco. No my sme mu dopriali priveľa času na streľbu, za čo nás trestal. Jedno je isté - sme oveľa lepším tímom, než sme v tomto dueli ukázali,“ odkázal Van Gundy.