Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2012

Bývalý psychiater z kauzy Malinovej odstúpil z postu primáraZnámy psychiater Jozef Hašto, ktorý sa aktívne venoval aj prípadu Hedvigy Malinovej, odišiel z Fakultnej nemocnice v Trenčíne ku koncu minulého mesiaca. Pôsobil tu ako prednosta a ...Zdieľať
hasto jozef TRENČÍN 6. decembra (WEBNOVINY) – Známy psychiater Jozef Hašto, ktorý sa aktívne venoval aj prípadu Hedvigy Malinovej, odišiel z Fakultnej nemocnice v Trenčíne ku koncu minulého mesiaca.


Pôsobil tu ako prednosta a primár psychiatrickej kliniky. Výpoveď dal sám, dôvodom sú jeho spory s novým vedením nemocnice pre podľa neho neštandardnú kontrolu dochádzky lekárov. Za chýbajúci podpis do knihy príchodov vyvodil totiž riaditeľ nemocnice zodpovednosť.

„Uznávam vaše právo vykonávať kontroly zápisov do knihy dochádzky. Pokladám však za podivný spôsob jej vykonania, keďže o 7:00 boli kolegovia a kolegyne v práci a o 7:10 fyzicky prítomní na každodennej rannej porade u primára. Kontrola knihy vašimi podriadenými bola vykonaná asi o 7:01 a kniha bola následne zhabaná. To, že viacerí pracovníci neboli zapísaní v knihe, ale fyzicky už boli na klinike a pracovali, bolo pre vás dôvodom považovať to za porušenie pracovnej disciplíny a konštatovanie, že v prípade opakovaného porušenia môže byť rozviazaný pracovný pomer podľa Zákonníka práce,“ píše Hašto.


Psychiater sa cíti urazený

Takéto správanie renomovaného psychiatra uráža. „Považujem za ponižujúce, aby po praxi trvajúcej 39 rokov, počas ktorej som nikdy nepozeral na čas strávený v práci mimo služobných hodín, som bol urážaný tým, že mi niekto vyčíta akýsi zápis do knihy dochádzok,“ píše ďalej v liste.

Ako však uviedol, na psychiatrickom oddelení je dostatok schopných ľudí a jeho jedinou starosťou je, aby mohli pokojne pokračovať vo svojej práci.

„Bývalý primár Hašto prišiel na riaditeľstvo, požiadal nás o rozviazanie pracovného pomeru z osobných dôvodov. Tie dôvody nepoznám, to sa opýtajte jeho,“ reagoval riaditeľ nemocnice Ján Dubovský. Ďalej sa k situácii odmietol vyjadriť.


Kontroly sú právo zamestnávateľa

Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej sú takéto kontroly bežný nástroj a právo zamestnávateľa. Hovorí, že aj v tomto prípade išlo o štandardný postup, nie o plánovanú akciu na Hašta.

„Riaditeľ v rámci bežnej kontroly dochádzky na pracovisku na danom oddelení zistil, že lekári nemali zapísanú dochádzku za daný deň. Za dochádzku je vždy zodpovedný primár, aj preto boli vyvodené závery, kde sa mu siahlo na osobný príplatok vo výške 50 eur,“ uviedla Čižmáriková, podľa ktorej je 50 eur len mierny trest.

Zároveň tvrdí, že nie je pravda, že by dochádzku kontrolovali a knihu príchodov vzali minútu po 7:00. „Je na to aj dôkaz – podrobný zápis z celej kontroly,“ uzavrela.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prokurátor sa stále snaží dostať Hedvigu Malinovú do ústavu (21. 8. 2012)
 Štát sa ospravedlní Hedvige Malinovej (29. 9. 2011)
 Malinová po 4 rokoch vyrozpráva svoj príbeh v knihe Hedviga (8. 12. 2010)
 Zajac sa Trnku opýta na lekársky posudok Malinovej (4. 10. 2010)
 Kauza Malinová na rokovaní výboru NR SR (28. 9. 2010)
 TRNKA: Kauzu Hedviga nezdržiavame my (20. 7. 2010)
 LIPŠIC: Kauzu Hedviga dá preveriť inšpekciou (19. 7. 2010)
 MV: Psychiater Hašto v otvorenom liste klamal (17. 5. 2010)
 PSYCHIATER KALIŇÁKOVI: Malinová neklamala (17. 5. 2010)
 Žiadajú preverenie posudku v prípade Malinová (27. 11. 2009)nasledujúci článok >>
Žilinskí lekári dali výpovede, odborári idú ďalej vyjednávať
<< predchádzajúci článok
Moslim, ktorý ostreľoval americkú ambasádu, dostal 18 rokov

Bývalý psychiater z kauzy Malinovej odstúpil z postu primára - diskusné fórum čitateľov