Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2010

Zajac sa Trnku opýta na lekársky posudok MalinovejGenerálny prokurátor Dobroslav Trnka bude v utorok poslancov parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny informovať o prípade Hedvigy ...Zdieľať
zajac Peter Zajac

Foto: SITA/Marán PeigerBRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) - Generálny prokurátor Dobroslav Trnka bude v utorok poslancov parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny informovať o prípade Hedvigy Malinovej. Predvolať Trnku na výbor navrhol člen poslaneckého klubu Most-Híd Peter Zajac.

Otázky na generálneho prokurátora bude viesť podľa vlastných slov dvoma smermi - v čom generálny prokurátor mal konať a nekonal v prípade posudku profesora Petra Labaša a aká je vôbec záväznosť posudku z úradného hľadiska, keďže Lekárska fakulta UK nemá právnu subjektivitu a jej dekan Labaš nie je zaviazaný znaleckým sľubom.

Zajac Trnku kritizoval už na rokovaní výboru koncom augusta pri prerokúvaní Správy o činnosti Generálnej prokuratúry za rok 2009. Generálneho prokurátora vtedy žiadal, aby na pôde výboru záväzne povedal, ako bude postupovať v kauze Hedvigy Malinovej.

Podľa Zajaca totiž generálna prokuratúra v niektorých prípadoch konala, hoci nemala a naopak, nekonala tam, kde mala a "zametala veci pod koberec". Trnka poslanca Zajaca vyzval, aby tie kauzy konkretizoval a navrhol mu, aby prišiel na GP, kde mu pripraví celý spisový materiál.

"Nech sa páči. Nadiktujte mi tie kauzy, vypíšte si ich, príďte, ja si ich nachystám a môžete si ich pozrieť," reagoval Trnka. K prípadu Hedvigy Malinovej generálny prokurátor povedal, že takýto záväzok nemôže dať a vyzval Zajaca, aby sa prišiel pozrieť aj na prípad Malinovej, ktorý bol v určitom štádiu "spotvorený spôsobom, ktorý sa nedá procesne napraviť".

Lekárska fakulta minulý rok v septembri vypracovala posudok, podľa ktorého zranenia Hedvigy Malinovej s najväčšou pravdepodobnosťou nevykazujú známky vonkajšieho násilia. Posudok napadol Malinovej advokát Roman Kvasnica, podľa neho minimálne deväť lekárov, ktorí mali spolupracovať na materiáli, nezložilo sľub znalca. Prokuratúra preto požiadala dekana Lekárskej fakulty UK Labaša lekársky posudok prerobiť.

Trnka tento rok v júli konštatoval, že kauza študentky Malinovej, dnes Žákovej, ktorá tvrdí, že v roku 2006 ju zbili v Nitre počas cesty na skúšku, pričom jej blúzku popísali protimaďarským nápisom, sa naťahuje, ale nie vinou prokuratúry. Podľa Trnku sa prípad zdržal tým, že znalcovi-lekárovi neboli včas vydané všetky potrebné podklady. V auguste 2010 požiadal o vykonanie ďalších dôkazov Malinovej advokát.

Hedvigu Malinovú údajne prepadli dvaja neznámi mladí muži 25. augusta 2006 ráno v Brezovom hájiku v Nitre, spôsobili jej zranenia na tvári a popísali blúzu protimaďarským nápisom. Už 11. septembra však policajný vyšetrovateľ zastavil vyšetrovanie, pretože podľa polície sa skutok nestal.

Na objasnení prípadu, ktorý sa stále neuzavrel, podľa exministra vnútra Roberta Kaliňáka pracovalo viac ako 250 policajtov, preverených bolo 620 podozrivých a 100 reštauračných zariadení. Prokuratúra v súčasnosti rieši prípad údajnej krivej výpovede.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kauza Malinová na rokovaní výboru NR SR (28. 9. 2010)
 TRNKA: Kauzu Hedviga nezdržiavame my (20. 7. 2010)
 LIPŠIC: Kauzu Hedviga dá preveriť inšpekciou (19. 7. 2010)
 MV: Psychiater Hašto v otvorenom liste klamal (17. 5. 2010)
 PSYCHIATER KALIŇÁKOVI: Malinová neklamala (17. 5. 2010)
 Žiadajú preverenie posudku v prípade Malinová (27. 11. 2009)
 SMK vyzvala na podporu petície k posudku o Malinovej (7. 11. 2009)
 Podľa nového lekárskeho posudku sa Malinová hryzla do pery (8. 9. 2009)
 Polícii neverím, hovorí Malinová (20. 7. 2009)
 Malinovej advokát bol odpočúvaný nezákonne (9. 6. 2009)nasledujúci článok >>
Sociálni partneri sa na minimálnej mzde nedohodli
<< predchádzajúci článok
Poskytovatelia sa asi vyšších platieb nedočkajú

Zajac sa Trnku opýta na lekársky posudok Malinovej - diskusné fórum čitateľov