Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2006

Cena ropy výrazne klesla, Kuvajt nepodporí zníženie dodávokCena ropy v utorok oslabila po vyhlásení predstaviteľov Kuvajtu, že nedávne zníženie objemu vývozu ropného kartelu OPEC bolo úspešné v nastolení rovnováhy na trhu. Zmiernili sa tak obavy ...Zdieľať

NEW YORK 8. novembra (WEBNOVINY) - Cena ropy v utorok oslabila po vyhlásení predstaviteľov Kuvajtu, že nedávne zníženie objemu vývozu ropného kartelu OPEC bolo úspešné v nastolení rovnováhy na trhu. Zmiernili sa tak obavy investorov z ďalšieho možného poklesu dodávok ropy od členských krajín kartelu, a cena americkej ľahkej ropy na newyorskom trhu NYMEX uzavrela s poklesom o 1,09 USD na úrovni 58,93 USD za barel. Najbližšie zasadanie OPEC bude v decembri, pričom saudský ropný minister Ali a-Naimi v pondelok vyhlásil, že je otvorený možnosti zopakovať obmedzenie produkcie kartelu po tom, ako členské krajiny rozhodli obmedziť export od začiatku novembra o 1,2 mil. barelov denne. Podľa všetkého však Kuvajt takýto návrh nepodporí.

Ceny decembrových dodávok zlata na trhu COMEX sa v utorok pohybovali neďaleko dvojmesačného maxima, napokon však uzavreli deň s poklesom o 20 centov na úrovni 627,7 USD za uncu. Obchodované objemy boli nízke, makléri vyčkávali na výsledky volieb do amerického Kongresu. Ani v prípade očakávaného víťazstva demokratov v dolnej komore parlamentu by sa však podľa analytikov nemala zmeniť pozícia zlata na trhu.

Meď naopak posilnila na najvyššiu úroveň za posledný týždeň, pomohla jej nízka hodnota amerického dolára, ako aj dohady o raste dopytu v Číne. Decembrové futures na meď vzrástli o 2,85 centu na 3,3655 USD za libru, čo bola najvyššia hodnota od 27. októbra.

(1 USD = 28,318 SKK)

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Vysokých a Západných Tatrách mierne nebezpečenstvo
<< predchádzajúci článok
2. medzinárodná konferencia o koučovaní na Slovensku

Cena ropy výrazne klesla, Kuvajt nepodporí zníženie dodávok - diskusné fórum čitateľov