Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. júna 2010

Ceny ropy v stredu posilnili, ceny zlata klesliCeny ropy si v stredu pripísali viac ako 3 % a prekročili hranicu 74 USD, keď obchodovanie podporili najmä údaje o čínskom exporte a poklese zásob v USA. Čína, ktorá je druhým ...Zdieľať
zlato Foto: SITA, AP NEW YORK 10. júna (WEBNOVINY) - Ceny ropy si v stredu pripísali viac ako 3 % a prekročili hranicu 74 USD, keď obchodovanie podporili najmä údaje o čínskom exporte a poklese zásob v USA. Čína, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom energií na svete, podľa údajov agentúry Reuters zaznamenala v máji 50-percentný medziročný nárast export, čo výrazne prekonalo očakávania. Federálny úrad pre energetiku (EIA) oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týždeň klesli o 1,8 mil. barelov. Trhy podporil aj šéf americkej centrálnej banky (Fed) Ben Bernanke keď vyhlásil, že zotavenie ekonomiky má pevné základy a rast bude pravdepodobne pokračovať. Ceny ľahkej americkej ropy zdraželi o 2,39 USD na 74,38 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent zdraželi o 1,97 USD na 74,27 USD za barel.


Ceny zlata v stredu ustúpili z rekordných úrovní, ktoré zaznamenali predchádzajúci deň. Dopyt po zlate ako bezpečnej investícii klesol po optimistických výrokoch šéfa amerického federálneho rezervného systému o výhľade americkej ekonomiky. Vyšší dopyt po rizikovejších aktívach sa premietol aj do rastu na globálnych akciových a komoditných trhoch a posilnenia spoločnej európskej meny. Spotová cena zlata bola o 18:29 GMT na úrovni 1 227,15 USD za uncu v porovnaní s utorňajšou uzatváracou hodnotou 1 233,63 USD za uncu. Augustové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 15,70 USD na 1 229,90 USD za uncu.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rýchlik Varsovia bude jazdiť z Košíc
<< predchádzajúci článok
V apríli klesla mzda iba v doprave a skladovaní