17. júna 2016

Česi s Chorvátskom remizovali, za bod vďačia Škodovi a Necidovi

Chorvátsky futbalista Luka Modrič (vľavo) a český hráč Tomáš Rosický v zápase D-skupiny Česká republika - Chorvátsko na ME vo futbale vo francúzskom meste Saint-Etienne 17. júna 2016. Foto: TASR/AP
St. Etienne 17. júna (TASR) - Stretnutie základnej D-skupiny majstrovstiev Európy medzi futbalistami Česka a chorvátskymi reprezentantmi sa v piatok podvečer v St. Etienne napokon skončilo nerozhodne 2:2. Chorvátom v úplnom závere ušla istota postupu do osemfinále, keď premárnili dvojgólový náskok.

Tréner Česka Pavel Vrba mal šťastnú ruku pri striedaniach, o vyrovnanie sa totiž postarali noví muži na trávniku Milan Škoda a Tomáš Necid premeneným pokutovým kopom v nadstavenom čase. Zverenci Anteho Čačiča predtým viedli vďaka gólom Ivana Perišiča a Ivana Rakitiča.

Chorvátsko má po dvoch zápasoch na konte štyri body, Česko získalo svoj prvý. Ďalší duel "éčka" Španielsko - Turecko sa odohrá v piatok od 21.00 h v Nice.

Chorváti prejavili v prvom polčase viac túžby po strelení vedúceho zásahu. Aj keď Čechov výrazne prevýšili v štatistikách držania lopty, striel či rohových kopov, najnebezpečnejšie hrozili z protiútokov. V 21. minúte Perišič tesne nedosiahol na prihrávku od Mandžukiča, z dodatočnej akcie vystrelil nad Rakitič, ktorý predviedol pekný ťah tiež o šestnásť minút neskôr, no jeho zakončenie zmarilo ofsajdové postavenie Mandžukiča pred brankárom Čechom. Iniciatívny Perišič sa gólovej odmeny dočkal v 37. minúte, keď sa pustil medzi obrancov a ľavačkou prekonal Čecha. V závere úvodného dejstva z priameho kopu dobre odcentroval Rakitič, ale stopéri Čorluka s Vidom sa vo voľnom priestore nedohodli a minuli.

Chorváti nepoľavili v úsilí ani po návrate z polčasovej prestávky. Druhý zásah pridali krátko pred uplynutím hodiny hry; v rozohrávke sa dopustil chyby český stredný obranca Hubník, čo využil Brozovič a vysunul Rakitiča, ktorý nedal šancu Čechovi. Chorváti mohli onedlho pridať aj tretí gól, ale Mandžukič na svoje pomery prekvapujúco zaváhal vo vyloženej príležitosti a prestrelil bránku. V 72. minúte Rakitič vypálil nad z priameho kopu. O štyri minúty sa Čechom predsa len podarilo znížiť, hlavičkou sa presadil striedajúci Škoda, ktorý predtým na hrote útoku nahradil Lafatu. Asistenciu si pripísal kapitán Rosický. V 80. minúte mohol Chorvátom prinavrátiť dvojgólové vedenie Brozovič, v dobrej pozícii však netrafil priestor troch žrdí. Záver súboja prerušila zábavná pyrotechnika, ktorá priletela zo sektora "Vatrenov". Po chvíli sa pokračovalo, Vida zahral v osobnom súboji so Sivokom v šestnástke rukou a nariadený pokutový kop premenil ďalší Vrbov žolík Necid. Ten delovkou pod brvno stanovil výsledok 2:2.

D-skupina, 2. kolo:

Česko - Chorvátsko 2:2 (0:1)

Góly: 76. Škoda, 90.+ Necid (z 11 m) - 37. Perišič, 59. Rakitič, rozhodovali: Clattenburg - Beck, Collin (všetci Angl.), ŽK: Sivok - Badelj, Brozovič, Vida