Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2011

Českí koaliční poslanci reformy vybojovali po šiestich dňochBoj o reformné zákony, ktoré neprešli českým Senátom, trval v poslaneckej snemovni rekordných 80 hodín. Rokovanie poslancov šesť dní blokovala opozícia. Vládnej koalícii sa v nedeľu pred polnocou ...Zdieľať
praha PRAHA 7. novembra (WEBNOVINY) - Boj o reformné zákony, ktoré neprešli českým Senátom, trval v poslaneckej snemovni rekordných 80 hodín. Rokovanie poslancov šesť dní blokovala opozícia. Vládnej koalícii sa v nedeľu pred polnocou nakoniec podarilo presadiť všetky kľúčové zákony týkajúce sa dôchodkovej, zdravotníckej, daňovej a sociálnej reformy. Balík zákonov, ktorý začne platiť od budúceho roku, musí ešte podpísať prezident Václav Klaus.


Opozícia z radov sociálnych demokratov (ČSSD) a komunistov (KSČM) ešte pred zasadaním parlamentu v utorok avizovala, že využije všetky zákonné možnosti, aby zabránila prijatiu reformných zákonov, ktoré do snemovne vrátil Senát. Opoziční poslanci neustále podávali návrhy na zmeny, o ktorých musela snemovňa hlasovať. Opozícii však došli v nedeľu večer rečníci a koalícia mohla začať hlasovať o reformách.

Nové zákony menia systém sociálnych dávok a sprísňujú pravidlá na vyplácanie podpory v nezamestnanosti. Ďalšou dôležitou zmenou je zvýšenie dolnej sadzby DPH na 14 percent, čo prinesie zdraženie napríklad potravín v Českej republike. Penzijná reforma prinesie zavedenie druhého pilieru v súkromných penzijných fondoch. Menia sa tiež niektoré podmienky poskytovania zdravotníckej starostlivosti ako aj zákon a zdravotnom poistení.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Potvrdené, na kandidátke Obyčajných ľudí bude OKS aj KDS
<< predchádzajúci článok
Prezident odobril vyššie platy pre učiteľov