Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2012

Český poslanec Rath skrýval v podlahe 30 miliónovHajtman Stredočeského kraja a poslanec za Českú stranu sociálno-demokratickú (ČSSD) David Rath, ktorého ešte v pondelok protikorupčná jednotka prichytila so sedemmiliónovou hotovosťou, vo svojom dome ...Zdieľať
rath PRAHA 16. mája  - Hajtman Stredočeského kraja a poslanec za Českú stranu sociálno-demokratickú (ČSSD) David Rath, ktorého ešte v pondelok protikorupčná jednotka prichytila so sedemmiliónovou hotovosťou, vo svojom dome ukrýval ďalších 30 miliónov českých korún (v prepočte asi 1,1 milióna eur).


S odvolaním sa na závery domovej prehliadky o tom v stredu napísal denník Mladá Fronta DNES. Obrovský obnos peňazí údajne poslanec za opozičnú ČSSD umiestnil pod podlahu v jednej zo svojich izieb.

Polícia okrem toho z domu riaditeľky nemocnice v Kladne Kateřiny Pancovej v Rudné odviezla niekoľko vriec s dôkazmi. Policajti sa s Rathom dvakrát vrátili do jeho bydliska v Hostivici. O náleze veľkého množstva peňazí svedčí aj to, že policajti mali pri sebe čítačku peňazí, aké používajú v bankách.

Rathovo zadržanie bolo podľa českej polície výsledkom dlhodobého asi polročného vyšetrovania, politika sledovali a odpočúvali aj jeho mobilný telefón. V súčasnosti sa nachádza v cele predbežného zadržania, kde si počká na to, či na neho sudca uvalí vyšetrovaciu väzbu.

Poslanec síce disponuje imunitou pred stíhaním, tá sa ale nevzťahuje na situácie, keď je podozrivý prichytený priamo pri páchaní trestného činu. Podľa ústavných právnikov, na ktorých sa odvolávajú české médiá, to bol práve tento prípad.

V prípade uvalenia väzby môže Rath byť za mrežami najmenej niekoľko mesiacov. Sudca v Prahe má o väzbe rozhodnúť v najbližších hodinách.

Ako pokračuje idnes.cz, ešte dnes zrejme zasadne stredočeská ČSSD, ktorá vyškrtne Ratha z čela kandidátky do jesenných regionálnych volieb. Ak to do piatku neurobí sám, pozastaví mu vedenie strany členstvo.

Rath je doktorom medicíny a členom ČSSD je šesť rokov. Krátko bol aj ministrom zdravotníctva vo vláde premiéra Jiřího Paroubka. Počas svojho neskoršieho pôsobenia v parlamente sa preslávil viacerými kontroverznými vyjadreniami na adresu svojich kolegov. Ako hajtman Stredočeského kraja pôsobí od roku 2008 a v súčasnosti patrí medzi popredných predstaviteľov ČSSD.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Český poslanec Rath tvrdí, že o miliónovom úplatku nevedel (16. 5. 2012)nasledujúci článok >>
Moody's znížila rating UniCredit Bank Slovakia
<< predchádzajúci článok
Žena chcela ukončiť život skokom do Dunaja, je v nemocnici

Český poslanec Rath skrýval v podlahe 30 miliónov - diskusné fórum čitateľov