Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júla 2006

Cez víkend Pod Tlstou horou majstrovstvá v ryžovaní zlataTRENČÍN 6. júla (WEBNOVINY) – Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v ryžovaní zlata sa cez tento víkend uskutočnia Pod Tlstou horou pri obci Chocholná-Velčice v Trenčianskom okrese. Ako agentúru SITA informoval viceprezident ...Zdieľať

TRENČÍN 6. júla (WEBNOVINY) – Majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky v ryžovaní zlata sa cez tento víkend uskutočnia Pod Tlstou horou pri obci Chocholná-Velčice v Trenčianskom okrese. Ako agentúru SITA informoval viceprezident Slovenskej asociácie zlatokopov Jozef Režný, organizátori očakávajú okolo 300 súťažiacich v kategóriách deti, juniori, muži, veteráni aj tímy. „Ide o otvorené majstrovstvá, prihlásiť sa môže ktokoľvek, budú tu aj Poliaci, Nemci, Rakúšania. Akcia sa začína v piatok večer, samotné súťaže sú na programe od sobotného rána, v nedeľu budú finálové kolá,“ uviedol Režný.

Pre súťažiacich sú pripravené kade s vodou. „Každý súťažiaci dostane vedro s pieskom a štrkom, v ktorom je neznámy počet zlatiniek. Vedro si vysype na panvicu. Tá môže mať akýkoľvek tvar, jej šírka však nesmie presiahnuť 50 centimetrov a hĺbka 15 centimetrov. Premývaním štrku v kadi a vzniknutou odstredivou silou v panvici ostáva iba ťažšie zlato. Súťažiaci si zlatinky smú pred súťažou prezrieť, profesionáli vidia v jednotlivých druhoch rozdiel a vedia ako sa bude zlato chovať. Pokiaľ si súťažiaci myslí, že má všetky zlatinky, dá ich do ampulky a zráta sa mu čas. Pokiaľ mu zlatinka odpláva, dostáva päť trestných minút,“ vysvetľuje pravidlá Režný, podľa ktorého je profesionálny čas ryžovania okolo minúty. Organizátori na akciu kúpili 38 gramov kalifornského zlata, pričom z jedného gramu, ktorý stojí okolo 800 korún, majú približne 450 zlatiniek. Odplavené zlato skončí v miestnom potoku, dodáva Režný.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Los Angeles oznámia nominácie na ceny Emmy
<< predchádzajúci článok
Dnes v noci bude tunel Branisko zavretý