Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

17. mája 2020

Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve môžu škodiť ľudskému zdraviu, varujú kanadskí vedciLátky využívané napríklad na klimatizáciu v nových modeloch áut sa hromadia v životnom prostredí a môžu predstavovať riziko pre ľudské zdravie. Vo svojej štúdii, publikovanej v odbornom časopise ...Zdieľať
gettyimages 1037404548 676x451 17.5.2020  - Látky využívané napríklad na klimatizáciu v nových modeloch áut sa hromadia v životnom prostredí a môžu predstavovať riziko pre ľudské zdravie. Vo svojej štúdii, publikovanej v odbornom časopise Geophysical Research Letters, to tvrdia kanadskí vedci, ktorí skúmali vzorky arktického ľadu. Niektoré vzorky boli pritom staré už zhruba 30 rokov, informuje spravodajský portál BBC.


Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve, ktoré nahradili škodlivé chlórfluorované uhľovodíky, začali používať po podpísaní Montrealského protokolu v roku 1987.

Veľká kontaminácia prostredia


Výsledkom ich používania je zmenšenie ozónovej diery. Vedci však začínajú mať obavy, že hoci na jednej stane pomáhajú, na druhej poškodzujú životné prostredie a ohrozujú ľudské zdravie.

Vedci pri výskume ľadových vzoriek našli "dramaticky" zvyšujúce sa úrovne perfluóralkylkarboxylových kyselín (PFCA) s krátkym reťazcom, ktoré patria do rovnakej triedy ako perfluoroalkylové látky (PFAS) - takzvané trvalé chemikálie.

"Vidíme oveľa vyššie úrovne, rádovo desaťkrát vyššie, ako sme videli pred Montrealským protokolom. Veľa o nich a ich potenciálnej toxicite nevieme, ale vieme, že vystavujeme životné prostredie veľkej kontaminácii," uviedla pre BBC spoluautorka štúdie Cora Young z York University v Toronte.

Tieto dlhotrvajúce látky sa nachádzajú všade, od nábytku a odevov až po obaly na potraviny a pitnú vodu. Vznikajú pritom obavy, že PFAS majú rolu pri vážnych ochoreniach a zdravotných problémoch, ako je napríklad rakovina, poškodenie pečene alebo znížená plodnosť.

Súčasné filtre ich nezachytia


Príbuzné látky, ktoré sa nachádzali v arktických vzorkách, sa v prostrední nerozpadajú a súčasné technológie na filtrovanie vody ich nedokážu zachytiť. Vedci pritom očakávajú, že úrovne PFCA s krátkym reťazcom v budúcnosti ešte značne vzrastú.

Podľa vedcov dokážu spomínané PFCA v atmosfére cestovať na dlhé vzdialenosti a často končia v riekach a jazerách, kde spôsobujú "nevratnú kontamináciu" a môžu zasiahnuť zdravie sladkovodných živočíchov vrátane červov a kôrovcov.

Môžu mať však vplyv aj na ľudské zdravie. "Našli ich v telách ľudí v Číne, je teda pravdepodobné, že sú u ľudí po celom svete," skonštatovala Young.

Ako poznamenala, "pri pokuse o zachovanie ozónovej vrstvy sme vykonali dobrú prácu, ale neplánovým dôsledkom je uvoľnenie týchto ďalších chemikálií," ktoré vyvolávajú obavy. "Sú toxické a potom sa nedajú rôznymi spôsobmi odfiltrovať," dodala.


Zdroj: Webnoviny.sk - Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve môžu škodiť ľudskému zdraviu, varujú kanadskí vedci © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na pomoc charitám vydraží hudobné vydavateľstvo Island Records aj ihličky Amy Whinehouse
<< predchádzajúci článok
Virálne video ukázalo, ako rýchlo sa môže koronavírus šíriť v reštaurácii

Chemikálie šetrné k ozónovej vrstve môžu škodiť ľudskému zdraviu, varujú kanadskí vedci - diskusné fórum čitateľov