Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

19. mája 2020

Lamy môžu zachrániť ľudstvo. Majú unikátne protilátky proti koronavírusuVolá sa Winter a je to lama, ktorá možno zachráni svet pred novým koronavírusom.Zdieľať
Lamy môžu zachrániť ľudstvo. Majú unikátne protilátky proti koronavírusu

Belgickí vedci zistili, že toto zviera má prirodzené protilátky, ktoré by mohli pomôcť aj ľudstvu pri prevencii tejto choroby.

Štvorročná lama Winter žije v Belgicku a už v minulosti zistili, že jej telo sa je schopné brániť proti chorobám ako Sars a Mers. Keďže nový koronavírus má podobnú štruktúru ako vírusy spôsobujúce tieto choroby, lamu vedci v belgickom Gente otestovali aj na protilátky choroby COVID-19 a zistili, že ich má.

 

Lamie protilátky útočia tam, kam sa ľudské nedostanú

Podľa štúdie, ktorú publikovali v odbornom časopise Cell, organizmus lamy vytvára oveľa menšie protilátky, než sú ľudské. Tie dokážu vniknúť do priestorov medzi vírusovými proteínmi, kam sa väčšie ľudské protilátky nedostanú.

Naviažu sa na proteín koronavírusu a nabúrajú tak štruktúru napadnutej bunky. Týmto spôsobom koronavírus neutralizujú a zabránia mu v napadnutí ďalších buniek.

Vedci dúfajú, že lamie protilátky by mohli pomôcť chrániť ľudí proti koronavírusu. Momentálne sa už pripravujú na klinické testy, začať by chceli do konca roku.

Potrvá ale ešte asi päť rokov, kým získajú dostatok údajov o tom, ako sa lamie protilátky chovajú v ľudskom tele.

Protilátky od lamy fungujú okamžite

Prvé výsledky ukazujú, že naočkované protilátky začnú v tele fungovať skoro okamžite, pričom účinok trvá jeden až dva mesiace.

Lamie protilátky by preto neslúžili ako plnohodnotná dlhodobá vakcína, no podávali by sa starším či chorým ľuďom ako liečba a zmiernenie nákazy. Slúžiť by mohli aj ako prevencia pre tých, ktorí zatiaľ neboli koronavírusom nakazení.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pre koronavírus hlásia automobilky rekordný prepad v predaji áut, najviac zasiahnuté je Taliansko (19. 5. 2020)
 Všetky typy podnikov sa môžu uchádzať o finančnú pomoc počas koronakrízy, Čaputová podpísala novelu (19. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku tretia nula v počte infikovaných za deň, začne fungovať inteligentná "smart" karanténa (online) (19. 5. 2020)
 Štvrtá vlna uvoľní väčšinu opatrení: Otvoria škôlky, školy, obchodné centrá, interiér reštaurácií. Rúška vonku budú dobrovoľné (18. 5. 2020)
 Ľudia na slovenských hraniciach žiadajú inteligentnú karanténu, ale verejnosť do interného testovania nezapojili (18. 5. 2020)
 Štyri repatriačné zariadenia v meste s tisíckami dôchodcov nie je šťastné riešenie, kritizuje primátor Jančovič (18. 5. 2020)
 Návrat detí do škôl môže byť časovanou bombou. Achillovou pätou je skrytý prenos koronavírusu (18. 5. 2020)
 Ekonomické dopady koronakrízy sa zatiaľ neprejavili na počte nezamestnaných, rozdané dávky však prekračujú rozpočet Sociálnej poisťovne (18. 5. 2020)
 Povinnú karanténu už nemusia absolvovať ani osoby žijúce s pendlermi, ak idú v sprievode (18. 5. 2020)
 Koronavírus: Matovič predstavil 4. fázu uvoľňovania opatrení. Otvoria sa obchodné centrá, kiná aj školy a škôlky (online) (18. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Kapela Drť vydáva debutový album Puntičkár
<< predchádzajúci článok
Pričasté pitie kávy zvyšuje riziko vzniku troch ochorení. Devastuje kĺby a vedie k nárastu hmotnosti.

Lamy môžu zachrániť ľudstvo. Majú unikátne protilátky proti koronavírusu - diskusné fórum čitateľov