Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

05. októbra 2010

Chrípka či nádcha?Mnohí ľudia si tento pojem zamieňajú, pre niektorých dokonca významovo znamená to isté. Medzi nádchou a chrípkou je však obrovský rozdiel. Tak čo nás túto ...Zdieľať
chripka Ilustračé foto

Foto:
BRATISLAVA 5. októbra  - Mnohí ľudia si tento pojem zamieňajú, pre niektorých dokonca významovo znamená to isté. Medzi nádchou a chrípkou je však obrovský rozdiel. Tak čo nás túto jeseň či zimu čaká, ako sa jednému i druhému ochoreniu v sychravom počasí vyhnúť alebo ako mu predchádzať či liečiť ho?

Pri ochladení v jesennom a zimnom počasí to pozná asi každý – v priebehu 2-3 dní máme plný nos, zhoršené dýchanie, pálenie očí, škrabanie v hrdle, mierne zvýšenú teplota či malátnosť. To sú príznaky prechladnutia, nádchy. Nemalo by ísť o nič vážne. Žiadne ochorenie však netreba ignorovať, platí to aj pre nádchu. Je potrebné počúvať svoje telo, ktoré nám dá najavo, či a do akej miery vládze. Proti nádche treba zabojovať - najlepšie je ostať doma v teple, prijímať veľa tekutín, vitamínov, používať kvapky do nosa. Pre ľudí s nádchou tiež platí – vyhýbať sa uzatvoreným miestam s množstvom ľudí, pretože nádcha je vysoko nákazlivá. Ak sa stav pacienta po niekoľkých dňoch nezlepšuje, mal by navštíviť lekára. Ten určí ďalší postup.

Chrípka má oproti nádche okamžitý nástup. Akoby šibnutím prútika ju človek cíti v priebehu niekoľkých hodín po napadnutí chrípkovým vírusom. Bolesť kĺbov, svalov, hlavy, vysoká horúčka, zimnica, suchý kašeľ - to sú typické príznaky chrípky. Chrípka je vírusové ochorenie šíriace sa vzduchom, ktoré môže spôsobiť aj ďalšie vážne ochorenie ako je zápal pľúc alebo priedušiek, pri komplikáciách môže končiť tým najhorším – smrťou. Kto sa chrípky nebojí a podceňuje ju, vie o nej len veľmi málo. Je bežne zamieňaná za spomínané prechladnutie či nádchu, pritom ide o veľmi vážne ochorenie. Ubrániť sa chrípke nie je celkom možné. Dodržiavaním správnych hygienických návykov, ako je časté umývanie rúk, vetranie v miestnosti, dobrá životospráva a vyhýbanie sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí, možno aspoň znížiť riziko nákazy.
Najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Na Slovensku je dostupných niekoľko druhov vakcín, všetky obsahujú aj pandemickú chrípku, sú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Očkovanie je dobrovoľné. Zaočkovaných by malo byť čo najviac ľudí, najmä však ľudia z rizikových skupín ako sú lekári a zdravotnícky personál, ľudia s chronickými ochoreniami, deti a tehotné ženy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SAV žiada vládu a poslancov prehodnotiť rozpočet
<< predchádzajúci článok
NÚSCH: Tender na poistenie majetku a zodpovednosti