Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. apríla 2009

Cieľom Rosinu v Porsche SC 2009 je elitná trojkaPred novou sezónou v seriáli Porsche Supercup 2009 dostal 21-ročný slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina od svojho šéfa Waltera Lechnera z tímu v Lechner Racing School Team veľmi náročnú ...Zdieľať
BRATISLAVA 7. apríla (WEBNOVINY) - Pred novou sezónou v seriáli Porsche Supercup 2009 dostal 21-ročný slovenský automobilový pretekár Štefan Rosina od svojho šéfa Waltera Lechnera z tímu v Lechner Racing School Team veľmi náročnú úlohu. V tretej súťažnej sezóne vo farbách jeho tímu má zabojovať o prvé historické víťazstvo slovenského pilota v tomto prestížnom seriáli. Odchovanec púchovského automobilového športu získal v roku 2007, keď prvýkrát absolvoval celý seriál, 43 bodov a obsadil 12. miesto, vlani mal na konte 89 bodov a skončil desiaty.


"Aj z toho, že v druhom roku som v konkurencii 29 pretekárov získal dvojnásobný počet bodov ako v prvom - a posunul som sa iba o dve priečky nahor vidieť, aká mimoriadne silná konkurencia sa stretáva na pretekoch Super Porsche Cup," pripomenul Štefan Rosina.
Majster Slovenska z roku 2006 vo vytrvalostných pretekoch testoval svoj automobil pred prvými pretekmi tohtoročnej edície 24. až 26. apríla v Bahrajne práve na okruhu v tomto miništátiku v Perzskom zálive. "Hoci sme na tunajšom okruhu sme testovali najviac, preteky, ktoré som doteraz v Bahrajne odjazdil, sa mi nevydarili. Preto som zvedavý, ako to bude tento rok. Vlani sme autá skúšali v Bahrajne, Španielsku, Nemecku i Belgicku, teraz sme sa museli uspokojiť iba s Bahrajnom. Aj my v tejto zložitej globálnej ekonomickej situácii musíme šetriť všade, kde sa len dá," porovnával Rosina podmienky na prípravu.

"Štefan Rosina svojimi doterajšími výkonmi dokázal, že je veľmi dobrým jazdcom - a hoci sme sa vlani dvakrát dostali aj na stupeň víťazov v tomto prestížnom a v automobilovom svete mimoriadne cenenom seriáli, ak by v niektorých pretekoch neurobil v závere drobné jazdecké chyby, mohol mať na konte oveľa viac bodov. Jeho dve pódiové umiestnenia vo Francúzsku a v Anglicku dokazujú, že má v sebe potenciál ďalej výkonnostne rásť," zdôraznil šéf tímu Walter Lechner a priznal, že po dvoch - troch rokoch ich tímová spolupráca prerástla do priateľského vzťahu. Podľa Lechnera sa talentovaný slovenský jazdec v prvej sezóne v Super Porsche Cup-e dôkladne oťukal, v druhej sa už v súťažnom pelotóne takmer troch desiatok jazdcov celkom dobre etabloval a teraz sa už od neho čaká razantný útok na popredné priečky. Tajne sa hovorí, že po sezóne 2009 by Rosina ml. mohol byť v elitnej trojke výsledkovej listiny.

"Z chýb, ktoré som urobil v minulej sezóne najmä v závere pretekov, sme sa už poučili a dívame sa len dopredu, lebo iba smelé vízie a ciele nás môžu posunúť ďalej," reagoval Š. Rosina na pochvalné slová svojho tímového šéfa a pokračoval: "Keď už hovoríme o záveroch pretekov, skutočnosť, že v Silverstone ma po drobnej chybe dokázali predbehnúť ešte dve vozidlá, svedčí o nasadení, v akom sa jednotlivé súťaže Porsche Supercup-u jazdia," vysvetľoval Š. Rosina. Vlani v niektorých pretekoch smelo jazdil dokonca aj na čele celého štartovného poľa. "Trikrát som bol na špici a trikrát mi to nevyšlo k absolútnej spokojnosti. Keďže závery jázd som stopercentne nezvládol, na prvý triumf musím ešte čakať. Či sa mi to podarí tento rok, ťažko povedať, lebo do našej súťaže sa vrátili piloti, ktorí v minulosti už niekoľkokrát vyhrali celý ročník Super Porsche Cupu. Podľa mňa, ak by bol náš seriál slabý, určite by sa nevrátili a hľadali by si uplatnenie v iných súťažiach. Počet jazdcov, ktorí môžu po sezóne stáť na najvyššom stupienku, sa rozširuje. A to aj napriek tomu, že pre globálnu hospodársku krízu počet súťažiach klesne minimálne o desať tímov. Možno sa časom vrátia, ale na prvých pretekoch v Bahrajne má podľa posledných správ štartovať iba šestnásť pretekárov," informoval študent 4. ročníka Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý si svoje vzdelanie už tretí rok rozširuje na Oxford Brookers University. Práve pre spomenuté dve vysoké školy sa Púchovčan v službách Lechnera doteraz cítil viac študentom ako automobilovým pretekárom. "Pokiaľ ide o štúdium v Oxforde, o dva týždne by som mal uzavrieť bakalárske štúdium. Na univerzite v Bratislave som vo štvrtom ročníku. Zatiaľ sa mi štúdium s pretekárskou kariérou darí spojiť, no vyžaduje si to veľa disciplíny, odriekania a obetovania," dodal Rosina.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Česi na MS bez Kaberleho, už v Liberci aj s Jágrom
<< predchádzajúci článok
Podľa Új Szó Lorant údajne v Dunajskej Strede definitívne skončil