Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. júna 2010

Galéria mesta Bratislava privíta umelcov z EurópyGaléria mesta Bratislavy je oddnes jednou zo zástavok veľkého európskeho projektu, ktorý predstavuje deväťdesiat mladých umelcov z deviatich európskych krajín. V svojom ...Zdieľať
mirbachovpalac Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Galéria mesta Bratislavy je oddnes jednou zo zástavok veľkého európskeho projektu, ktorý predstavuje deväťdesiat mladých umelcov z deviatich európskych krajín. V svojom sídle v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11 totiž až do 29. augusta sprístupnila výstavu Mladé európske umenie (Jeune création européenne). Výstava prináša za každú krajinu výber jedného kurátora, jeho pohľad na to, čo priniesla tá, či oná národná mladá výtvarná scéna. Každá národná kolekcia je zastúpená dielami desiatich autorov. "Takže výsledkom je demokratická a rôznorodá skladačka súčasného umenia zbavená reálnych, ako aj virtuálnych hraníc," informovala Galéria mesta Bratislavy (GMB).

Aktuálny ročník výstavy pripravili Stéphane Corréard (Francúzsko), Goda Giedraityte (Litva), Beata Jablonská (Slovensko), Sári Stenczer (Maďarsko), Dietar Grimmer (Rakúsko), Sandra Solimano (Taliansko), Mario Pasqualotto (Španielsko), Gisela Leal (Portugalsko), Lidia Krawczyk a Beata Nowacka-Kardzis (Poľsko).

Myšlienka spoločných prezentácií sa zrodila vo francúzskom Montrouge a prvýkrát sa realizovala ako putovná výstava v roku 2000. Postupne sa vykryštalizovala na pravidelné každé dva roky opakujúce sa podujatie, bienále. Organizuje sa v spolupráci s umeleckými inštitúciami a kultúrnymi komunitami z deviatich krajín Európy: Francúzska, Litvy, Maďarska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Španielska (Katalánska) a Talianska. Pôvodná idea putovnej výstavy sa postupne rozrástla. Dnes zahŕňa nielen výstavy, ale celú sieť aktivít - od priamej podpory tvorby umelcov cez ich rezidenčné pobyty až po diskusné fóra k aktuálnym témam súčasnej umeleckej scény. "Cieľom takto postavených projektov je predovšetkým prekonávanie mentálnych hraníc, ktoré sú napriek zjednotenej Európe stále prítomné".

Výstava Mladé európske umenie zotrvá v Bratislave do konca leta. Ďalšou zastávkou na jej nomádskej ceste bude maďarský Pécs. Neskôr sa presunie do rakúskeho Salzburgu a v nasledujúcom roku sa vždy na niekoľko mesiacov usadí v galériách v Taliansku, Španielsku a Portugalsku.

V GMB v Mirbachovom paláci je do 29. augusta tiež otvorená výstava sochárskych diel od Simona Ouda (NL) a Helen Vergouwen (NL), ktorá sa koná v rámci podujatia Socha a Objekt. V stálej expozícii rokokového paláca možno obdivovať zbierku stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva. V priestoroch galérie v Pálffyho paláci na Panskej ulici 19 možno zas nájsť stálu expozíciu gotickej tabuľovej maľby a plastiky, tiež stredoeurópskeho maliarstva a sochárstva 1800 - 1918, výstavu Príbehy a fenomény zo slovenského výtvarného umenia 20. storočia, či keltská mincovňu. Až do 12. septembra sa dá tiež navštíviť výstava Albín Brunovský: V zrkadle času. Do 29. augusta je tu otvorená expozícia 50 rokov talianskej módy a do 22. augusta Mladá slovenská maľba: Ildikó Pálova.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Víkend v znamení Topfestu či Dobrého festivalu
<< predchádzajúci článok
Gary Moore nemá veľké požiadavky iba fľašu vína

Galéria mesta Bratislava privíta umelcov z Európy - diskusné fórum čitateľov