Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. mája 2021

Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiaceNa budúci mesiac odletí na novú čínsku vesmírnu stanicu trojčlenná posádka astronautov, ktorí na misii strávia tri mesiace. V nedeľu o tom informoval predstaviteľ čínskeho vesmírneho programu Jang Li-wej, ...Zdieľať
china_space_station_43825 7784413b70234f5c807b8a747a1c3a04 676x451 30.5.2021  - Na budúci mesiac odletí na novú čínsku vesmírnu stanicu trojčlenná posádka astronautov, ktorí na misii strávia tri mesiace. V nedeľu o tom informoval predstaviteľ čínskeho vesmírneho programu Jang Li-wej, ktorý sa v roku 2003 stal prvým čínskym kozmonautom vo vesmíre.


Čína vypustila na obežnú dráhu Zeme hlavný modul jej prvej stálej vesmírnej stanice pred mesiacom - 29. apríla. V sobotu k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.

Spolupráca s NASA je otázna


Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.

Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN). Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.

Ambiciózne plány Číňanov


Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.

V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala ďalší rover na Mars.


Zdroj: Webnoviny.sk - Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiace © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lukáš Adamec má nový videoklip k skladbe Život je boj
<< predchádzajúci článok
V Paríži sa konal testovací koncert, zabávalo sa na ňom 5-tisíc osôb

Čínski astronauti odletia na novú vesmírnu stanicu v júni, ich misia potrvá tri mesiace - diskusné fórum čitateľov