Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

Čítanie rozsudku nad Janukovyčom trvalo približne osem hodínNa snímke Viktor Janukovyč.Zdieľať
Na snímke Viktor Janukovyč. Foto: Wikipedia
Kyjev 24. januára (TASR) - Čítanie rozsudku nad ukrajinským exprezidentom Viktorom Janukovyčom trvalo spolu približne osem hodín s niekoľkými 15-minútovými prestávkami, informovala agentúra UNIAN.


Obolonský okresný súd v Kyjeve vo štvrtok odsúdil Janukovyča na úhrnný trest 13 rokov väzenia za vlastizradu a spoluúčasť pri príprave a vedení "agresívnej vojny proti Ukrajine zo strany Ruska".

V rozsudku sa uvádza, že prevýchova a náprava Viktora Janukovyča "nie sú možné bez jeho izolácie od spoločnosti", ale môžu byť dosiahnuté v dôsledku absolvovania uloženého trestu. Vo verdikte sa píše, že sudcovia posúdili všetky predložené dôkazy a konštatovali, že "sú zákonné".

Ako jeden z hlavných dôkazov o vine v kauze vlastizrady poslúžil Janukovyčov list ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý obsahoval prosbu o vstup ruských jednotiek na územie Ukrajiny.

Práve vplyv najvyšších predstaviteľov Ruska na Janukovyčovo konanie označil súd za poľahčujúcu okolnosť, uviedol UNIAN. Pre nedostatok dôkazov o vine však súd Janukovyča zbavil obvinenia zo snahy o zmenu hraníc štátu.

Počas vynášania rozsudku sudcovia prečítali aj výpovede viacerých ukrajinských politikov vrátane prezidenta Petra Porošenka, predsedu parlamentu Andrija Parubija, hlavného veliteľa ukrajinskej armády Ihora Vorončenka a ďalších.

V rozsudku sa tiež uvádza, že Janukovyč nebol nikdy doteraz súdne trestaný a nie je evidovaným pacientom narkológa a psychiatra. Konštatuje sa tiež, že prezidentom Ukrajiny bol do 22. februára 2014.

Sudcovia vo svojom verdikte uviedli, že Janukovyčovi opakovane zasielali predvolania, aby sa dostavil na pojednávanie či predniesol svoju záverečnú reč. Exprezident ich ignoroval, podobne ako aj výzvu na kontakt so súdom prostredníctvom hovoru v režime videokonferencie. Záverečný verdikt súd tiež vyniesol v Janukovyčovej neprítomnosti.

Rozsudok nad Janukovyčom bol vynesený na celkovo 90. pojednávaní. Prvé z nich sa uskutočnilo 4. mája 2017.
Verdikt nadobudne platnosť po uplynutí 30-dňovej odvolacej lehoty. Janulovyčovi právnici už medzičasom oznámili, že ich mandant sa odvolá. Výkon trestu sa začne odpočítavať od dňa Janukovyčovho zadržania, informoval UNIAN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Aerolínie American Airlines sa vo 4. kvartáli vrátili do zisku
<< predchádzajúci článok
BBC zvažuje po brexite zriadenie európskej centrály v Belgicku

Čítanie rozsudku nad Janukovyčom trvalo približne osem hodín - diskusné fórum čitateľov