Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2023

Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentuPoslanci Európskeho parlamentu potvrdili svoj záväzok voči členstvu Moldavska v Európskej únii (EÚ). Ako europarlament uviedol ...Zdieľať
moldavsko protest 676x451 19.4.2023 (SITA.sk) - Poslanci Európskeho parlamentu potvrdili svoj záväzok voči členstvu Moldavska v Európskej únii (EÚ). Ako europarlament uviedol v tlačovej správe, v uznesení prijatom v stredu poslanci uviedli, že členstvo Moldavska v Únii bude „geostrategickou investíciou do zjednotenej a silnej Európy“.


Moldavsko je naďalej vystavené ruskému tlaku a energetickému vydieraniu, hospodárskym otrasom v dôsledku vojny na susednej Ukrajine, ako aj pokusom Kremľa destabilizovať proeurópsku vládu. Parlament víta líderstvo moldavskej prezidentky Maie Sandu a inštitúcií krajiny pri riešení týchto vážnych výziev,“ uvádza sa v správe, podľa ktorej sa prístupové rokovania s Moldavskom musia začať do konca roka 2023 po splnení deviatich krokov, ktoré určila Európska komisia.Európska únia chce naďalej podporovať Moldavsko pri dosahovaní energetickej nezávislosti. Europoslanci zároveň prízvukujú, že oligarchov, ktorí utiekli, musia vydať naspäť do Moldavska. Parlament tiež žiada, aby EÚ rozšírila rozsah svojho sankčného režimu tak, aby zahŕňal trestné činy korupcie, ktoré podkopávajú bezpečnosť, stabilitu, ústavné a demokratické inštitúcie krajiny.
Zdroj: SITA.sk - Členstvo Moldavska v EÚ je „geostrategická investícia“, tvrdia poslanci europarlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kyjev prevzal americké systémy protivzdušnej obrany Patriot, ukrajinská obloha bude bezpečnejšia
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Henkel Slovensko poskytla materiálnu pomoc dobročinným organizáciám