Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

27. júna 2006

Čo je to drevokocúr? Je to veverička?Znamená pojem drevokocúr veveričku, pílu, alebo takéto slovo neexistuje? Čo je slovo krčah? Je to krčný lekár alebo skrčený človek? Je vretenica druhom slovenských špagiet? Znamená slovo hútať hovoriť alebo variť? A čo taký bujak? Je to po slovensky kino, bujón alebo býk?Zdieľať
  Aj takéto, pre mnohých Čechov náročné otázky, obsahuje test slovenčiny v denníku Lidové noviny s podtitulom Dokázali by ste bez problémov prečítať slovenskú knihu či pozrieť sa na film dabovaný do slovenčiny?

      Český denník pripojil test slovenčiny k sérii článkov o možnostiach letnej rekreácie na Slovensku, hlavne v kúpeľoch a zábavných vodných parkoch.
      Akousi perlou testu slovenčiny so 17 otázkami je otázka s poradovým číslom 4: Keď sa niekoho (alebo niečo) pokúsite pobozkať na pery, tak a) chcete ho pobozkať na pusu, b) chcete ho pohladiť po perí, alebo c) chcete mu vraziť?
      K testu je pripojený aj kľúč správnych odpovedí a vyhodnotenie bodového zisku. Maximálne dve chyby prinesú hráčovi gratuláciu a konštatovanie denníka, že buď na Slovensku žil, alebo odtiaľ pochádza niekto z jeho blízkych, alebo je slovenčina jeho koníčkom. Kto chybne odpovedal tri až sedemkrát, má znalosti slovenčiny dobré, asi aj preto, že občas cestuje na Slovensko na dovolenku. Ak súťažiaci nazbieral zo 17 možných iba 5-9 bodov, znamená to, že buď „všetko zabudol“, alebo je mladý a ešte sa to nenaučil. Za menej než 5 bodov zo 17 možných má český denník dobrú radu: Žiadnu paniku, na Slovensku sa dohovoríte aj po česky!

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prezident vymenoval štyroch nových rektorov
<< predchádzajúci článok
Omladené vetvy torza vyše 700-ročnej Lipy kráľa Mateja bohato zakvitli

Čo je to drevokocúr? Je to veverička? - diskusné fórum čitateľov

Odpověď na Drevokocúra15.4. 10:11:05