Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júla 2010

CSÁKY: Sme šokovaní vraždou BasternákaFoto: SITA/Jozef Jakubčo DUNAJSKÁ STREDA 10. júla (WEBNOVINY) – Odstupujúci predseda SMK Pál Csáky je šokovaný zo zastrelenia okresného predsedu strany v Komárne Lászlóa Basternáka, ktorého zastrelili v piatok večer pred jeho ...Zdieľať
csaky Foto: SITA/Jozef Jakubčo

DUNAJSKÁ STREDA 10. júla (WEBNOVINY) – Odstupujúci predseda SMK Pál Csáky je šokovaný zo zastrelenia okresného predsedu strany v Komárne Lászlóa Basternáka, ktorého zastrelili v piatok večer pred jeho domom. „Žiaľ dnes je taký smutný deň. Včera sa stal neprijateľný prípad nášmu predsedovi v Komárne. Sme šokovaní, tým, že ho zastrelili včera večer. Každý je v šoku. Nevytvára to dobrú klímu na rokovanie kongresu,“ povedal dnes pre agentúru SITA Csáky pred začiatkom rokovania mimoriadneho kongresu SMK v Dunajskej Strede. Basternák pôsobil aj ako poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja. Prvýkrát na neho strieľali už v marci, ale guľka ho vtedy nezasiahla.

V Dunajskej Strede krátko po desiatej začal mimoriadny kongres SMK po neúspešných parlamentných voľbách, keď sa strana nedostala do NR SR. Na kongres prišlo približne 300 delegátov. "Prediskutujeme situáciu, ktorá vznikla po voľbách,“ povedal Csáky. Podľa neho budú delegáti analyzovať situáciu a zvolia si nové vedenie. Podľa Csákyho je to maximálne na rok, pretože do roka sa budú voliť nové orgány v celej strane od miestnych až po najvyššie. „Očakávam konštruktívny dialóg, aj keď budú určité strety o funkcie, ale aj v názoroch na budúce smerovanie strany,“ dodal.

Podľa Csákyho na vypadnutie SMK z parlamentu vplývalo sedem až osem faktorov. „Podal som o tom analýzu na republikovej rade. Trošku to v skrátenej forme zopakujem dnes. Vysvetľovať dnes veci z našej strany význam nemá, jedine v tom, aby sme sa poučili z chýb. Niektoré očakávania ľudí sme nemohli ovplyvniť. Myslím na očakávania od nových strán, turbulencie v predvolebnom období. To je už za nami. Stranu chceme konsolidovať. Teraz sa budeme pripravovať na komunálne voľby,“ zdôraznil.

Zatiaľ jediným kandidátom na post predsedu je bývalý poslanec NR SR József Berényi. „Berényi bol dvojka vedľa mňa. Nie je zlý kandidát a mohol by viesť stranu aj v budúcnosti,“ uviedol Csáky, ktorý sa dnes nechystá kandidovať na žiadnu funkciu. Svoju kandidatúru však nevylúčil o rok.

Kongres SMK sa dnes nesie v inej atmosfére ako po minulé roky. Delegátov nevítala maďarská ľudová hudba, ako bývalo zvykom. V kuloároch dokonca zaznievalo, že o niekoľko rokov dôjde k zlúčeniu s Mostom.

O konaní mimoriadneho kongresu rozhodla 19. júna Republiková rada SMK po tom, čo sa SMK nedostala do parlamentu. SMK získala v parlamentných voľbách 12. júna 4,33 percenta hlasov. Okamžite po voľbách podalo demisiu staré predsedníctvo na čele s Pálom Csákym.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pezinok pre krízu prehodnocuje rozpočet
<< predchádzajúci článok
Zastrelili krajského poslanca za SMK Basternáka

CSÁKY: Sme šokovaní vraždou Basternáka - diskusné fórum čitateľov

Béla by bol spr- -stý10.7. 19:23:22